Dermatologlar Hormonal Çene Aknelerinden Nasıl Kurtulacağınızı Açıklıyor

Akneler hepimizin baş belası! Bazıları dönem dönem çıkıp sonra sönse de, bazıları da yüzünüzde uzun süre kalan, sönse bile intikam arayışıyla geri dönen sinir bozucu aknelerdir! Yüzümüzün farklı farklı yerlerinde çıkabildikleri gibi, çoğu zaman en problemli bulduğumuz çenemizdekilerdir!  Şu ana kadar, biz ne kadar temizlersek temizleyelim, ne kadar bakım yaparsak yapalım onlar hep orada sinirimizi bozmaya devam edecekler diye düşünüyordunuz değil mi? Şimdi içinizi rahatlatacağız. Estetisyen Kerry Benjamin, eğer bu akneler genellikle çenenizdeyse, muhtemelen hormonaldir diyor.

Peki, hormonal aknelerden kurtulmak için ne yapmalıyız? Önce kötü haber, herhangi bir serum bu aknelere etki etmeyecektir. Şimdi iyi haber, en azından artık bu aknelerin sebebini biliyoruz ve kurtulmaya daha yakınız. İşte çözümler!

#1: İlaç Tedavisi İçin Doktorunuza Danışın

Hormanlar cildimizi nasıl mı etkiliyor? Kerry Benjamin küçük bir biyoloji dersi vererek açıklıyor: “ 28 günlük menstrual döngünüz, 3 bölüme ayrılabilir. İlk 7 günde, östrojen seviyeniz yüksektir. 7.günden 14. güne kadar östrojen seviyeniz düşmeye başlar ve 14.günden 28.güne gelindiğinde östrojen en düşük seviyelerindedir.” Kerry Benjamin, aknelerin en çok çıktığı günlerin regl döneminin başlangıcından 10 gün kadar önce olduğunu söylüyor çünkü bu dönemde yüzünüzü pürüzsüz tutacak olan östrojen hormonu en düşük seviyede oluyor. Ayrıca bu dönemde testesteron artarak yağ bezlerinin salgıladığı sebumda artış meydana getiriyor. Aynı zamanda, progesteron hormonu da gözeneklerinizi daraltıyor. Yani bu dönemde, yüzünüzü temizleyen hormondan en az seviyede salgılarken, ekstra yağ salgılıyorsunuz ve gözenekleriniz daha tıkalı oluyor. Bu da akne oluşumu için en uygun ortamı sağlıyor.

Eğer akneleriniz nokta tedavilerine cevap vermiyorsa, doktorunuzla size hormon düzenleyici bir ilaç vermesi konusunda konuşabilirsiniz.

qq

#2: Beslenmenizden Süt Ürünlerini Çıkarın

Çene akneleri hormonal kaynaklı olduklarından, hormonlarınızı etkileyebilecek şeyleri de kontrolde tutmalısınız. Mesela, yiyip içtikleriniz. Benjamin’e göre, beslenme düzenindeki bir değişiklik cilde gerçekten etki edebilir. Süt ürünlerini çok tüketenlerde testesteron daha fazla salgılandığı için akneleri kötüleştirebilir.

Eğer çoktan inek sütünden, badem veya soya sütüne doğru bir değişiklik yaptıysanız ve yüzünüzdeki durumdan hala memnun değilseniz, işte sebebi: bu süt muadilleri de yüksek derecede östrojene sahip oldukları için hormonal bozuklukların ardındaki gizli suçlular olabilir.Kısacası, inek sütünden muadillere doğru bir geçiş yapacaksanız ve halihazırda hormonal dengesizliğiniz varsa, araştırmanızı iyi yapın.

#3: Tonik Kullanın

Eğer çene akneleriniz rutin şekilde geri geliyorlarsa, muhtemelen iyi bir cilt bakımı yapmadığınızdandır.  Hiçbir yerden çıkmıyormuş gibi görünseler de, aknelerin çıkması bir gecede olmaz. Bu yüzden cilt bakımınızı her gün eksiksiz biçimde yapmalısınız. Cildiniz iyi bile görünse, iyi bir cilt bakımı yapmaya hep devam etmelisiniz. Cilt bakımınız sonrasında süreceğiniz bir tonik, gözeneklerinizi sıkılaştırarak içinde yağ birikme olasılığını azaltır.

#4: Düzenli Peeling Yapın

Akneler ister çenenizde ister yüzünüzün başka bir yerinde olsun, peeling her koşulda şarttır. Gözeneklerinizi açar, temizler ve yüzünüzdeki ölü deriyi temizleyerek daha canlı bir görünüme kavuşturur. Cilt uzmanı Levin, yüzünüze uyguladığınız peeling’in sert olup yüzünüzü yıpratmaması için jel halinde bir peeling kullanmanızı öneriyor.

#5: Cilt Bakımı Rutininizi Sade Tutun

Akneleriniz gözünüze battıkça, çabucak geçmeleri için birçok ürün uyguluyor olabilirsiniz. Temizleme jelleri, serumlar, kurutucular, geleneksel yollar, kapatıcılar… Bütün bunları bir kenara bırakmanın zamanı geldi. Akneleri tedavi etmeye çalışırken bu kadar fazla ürün kullanmak, yüzünüzün koruyucu bariyerini kırabilir ve bakterilerin cildinize daha kolay yerleşmesini sağlayabilir. Bu yüzden, cilt bakımı rutininizi yaparken oldukça basit bir rutin uygulamalısınız. İhtiyacınız olan şeyler yalnızca yüz temizleme jeli, hafif bir nemlendirici, tonik ve ara ara uygulayabileceğiniz bir peeling. Nemlendiricinizin akneli ciltlere yönelik olması da oldukça önemli.