Demet Şener Şimdi Morhipo’da!

Demet Şener İstanbul markasıyla modern ve klasik tasarımlarını şimdi Morhipo.com müşterileriyle buluşturan Demet Şener, yeni girişimi ve planlarını Morhipo Mag ile paylaştı.

Stilinizi nasıl tanımlarsınız? Tasarımlarınıza stilinizi yansıtmayı mı farklılık yaratmayı mı tercih ediyorsunuz?

Çok kalıplaşmış ve çok net bir stilim var benim yıllardan beri değişmeyen. Bir kadının dolabında olması gereken başlıca şeyler nelerdir sorusunun cevabı aslında benim stilimi oluşturuyor. Bunu koleksiyonuma da  aktardım. Yaz ve kış koleksiyonunda renklerle oynadım, koleksiyonum stilimi birebir yansıtıyor diyebilirim. 

Girişimci ve tasarımcı olarak sektörde yer almakla model olmanın farkları neler?

Model olarak moda dünyasının içinde olmak çok daha farklı, kameranın görünen kısmındasınız ve ana sorumlulukları almıyorsunuz. Sadece orada firmanın sizden istediği, ürünleri güzel göstermeniz ve onların istediği role bürünmeniz. Fakat bir girişimci ve tasarımcı olmak çok daha farklı, her şeyle birebir ilgilenmeniz gerekiyor en ufak detayına kadar… Çünkü burada firma sahibi olarak ürünün kalitesi, güzelliği, sunumu ve diğer tüm konular ile siz sorumlusunuz. Ben ikisini de çok sevdim, bu kadar tecrübeden sonra bir markanın yaratıcısı olmak benim için çok daha gurur verici.

Tasarımlarınızda ilham kaynaklarınız neler?

Tasarımlarımda ilham kaynağım tabii ki 25 yıllık tecrübem ve kendimi çok iyi tanımam. Kendi stilimi ben hep şöyle tanımlıyorum; kıyafetleriniz kendi karakterinizin önüne geçmeyecek ama aynı zamanda sizi anlatacak… Bunu da bu koleksiyonumda çok net ifade ettiğimi düşünüyorum. Güçlü, ne istediğini bilen ve hayatın içinde olan kadınlar ilham kaynağım çünkü günümüzde kadınların üstüne binen yükler ya da yüklenen sorumluluklar çok daha fazla. Hem toplumda, hem iş hayatında,hem de aile hayatında var olmak… Bunların yanında anne olmak,eş olmak… Bunlar çok güç gerektiren özellikler. Bütün bu özellikleri kendi karakterinde bulunduran tüm kadınlar da benim ilham kaynağım. 

Günlük hayatta sizin için konfor mu daha önemli yoksa şık görünmek mi?

Günlük hayatta benim için şıklık da önemli ama rahat hareket edemeyeceğim bir şıklık beni konfor alanımdan çıkartıyor o yüzden koleksiyonumda önem verdiğim unsur kıyafetlerimin yerine göre hem topuklularla, stilettolarla hem de daha günlük hayatta düz sandaletlerle ya da spor ayakkabılarla kullanabilmeniz ve yerine göre giyebilmeniz. O yüzden benim için ikisi de önemli diyebilirim ama kıyafetler şık olurken de her yere koşturmamızı sağlayan rahatlığı da bize vermesi gerekiyor. 

Gardırobunuzdaki olmazsa olmaz parçalar neler?

Gardrobumdaki olmazsa olmaz parçalar güzel kesim bir takım elbise tabii ki artık Demet Şener İstanbul. 🙂 Dizde ve diz altında hem günlük hayatta hem davette giyebileceğim elbiseler, iyi kesim jeanler ve kumaş pantolonlarla kullanabileceğim şık bluzlar, ince trikolar, güzel kesim düz tişörtler benim vazgeçilmezlerim. 

Bir davete hazırlanırken seçimlerinizde en çok neye dikkat edersiniz?

Öncelikle davetin ne olduğu benim için çok önemli çünkü ben yerine göre giyinmeyi çok önemsiyorum o yüzden davette oturulacak mı ayakta mı durulacak kaç saat geçireceğim gibi konular da benim için çok önemli. Modellikten gelen pratiğim de çok iyi olduğu için davete hazırlanırken saçım makyajımı gerektiğinde zaten kendim de yapabiliyorum ve çok da abartmıyorum o yüzden şık bir kıyafet sade bir saç-makyaj ile kısa sürede hazır oluyorum.

Gelecekte erkek giyimi üzerine de koleksiyonlar hazırlamayı düşünüyor musunuz?

İlk çıkış noktam tabii ki kadınlardı ama ileride neden olmasın? Önce kendi markamı en iyi şekilde oturtup daha sonra erkek koleksiyonu da çıkarabilirim.

Kariyerinize başladığınızda bir gün girişimci ve tasarımcı olarak devam edeceğinizi planlıyor muydunuz?

Girişimcilik ruhu gençliğimden beri her zaman vardı ama bunu gerçekleştirmek için; bir marka yaratmak, bu konuda iddialı olmak ve bunu güzel yerlere taşımak belli bir tecrübe gerektiriyordu. 25 yıl boyunca da bu tecrübeyi edinip doğru zamanda markamı kurduğumu düşünüyorum ve güzel yerlere geleceğine inanıyorum. 

Kariyerini moda üzerine kurmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Şimdiki gençler biraz sabırsız,hemen bir yerlere gelmek istiyorlar. Bunun bir zincirin halkaları olduğunu hiçbir zaman unutmamaları lazım. Çok iyi insanların yanında yetişmeleri,onları çok iyi gözlemlemeleri,etraflarına,işleriyle ilgili, moda ile ilgili farkındalıklarının çok yüksek olması lazım.birebir her şeyle kendileri ilgilenmeleri, bunun kolay bir şey olmadığını,büyük bir tecrübe,çalışma ve çok çalışmayı gerektirdiğini bilmeleri lazım. En önemlisi de güncel her konuyu yakından takip etmeleri gerekiyor. Özellikle dijitalleşme konusunda kendilerini geliştirmeleri, e-ticaret ve pazarlama konularında da sürekli eğitimlere katılmaları gerekiyor. Ne iş yaparlarsa yapsınlar artık tüm sektörlerin vazgeçilmezi online işlemler.