Cilt Tipinize Göre Bakım Önerileri

ezgif.com-optimize (8)

Güzel bir cilt demek, sağlıklı bir cilt demektir. Peki cildinizin, tabii ilk akla gelen haliyle yüzünüzün bakımını nasıl yapabilirsiniz? Kısacık bir araştırmayla onlarca farklı yönteme ve ürüne ulaşabilirsiniz. Fakat aramaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli kural cilt tipinize uygun bakımı ve ürünü seçmek. Sonrasında harika görünen cildinize yaptığınız makyajın bile daha güzel durduğunu fark edeceksiniz.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cildiniz büyük gözeneklere, yağlı ve parlak bir görünüme sahipse bu cildinizin yağlı olduğu anlamına gelir. Jel halinde köpüren ürünlerle cildinizi her gün temizlemeye özen göstermelisiniz. Kullandığınız temizlik ürünlerinde asit, sabun ve parfüm olmazsa cildiniz için daha iyi olur. Nemlendiricinizin de yağ değil su bazlı olmasına dikkat edin.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Cildinizin gözenekleri kapalı, derisi ince ve üzerinde pul pul dökülme varsa; kuru cilt yapısına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Cildin daha kuru olmasına sebep olacağı için kesinlikle sabun kullanmamalısınız. Süt tipi temizleyiciler, alkolsüz tonikler ve yağ içerikli kremler kullanabilirsiniz. Göz çevreniz için krem kullanmak da erken kırışmaları engeller.

Karma Cilt İçin Bakım Önerileri

Alın, burun ve çenede yağlanma varken yanaklarda kuruluk varsa, karma cilt yapısına sahipsiniz demektir. Farklı bölgelere farklı bakım uygularsanız, cildinizde dengeli bir görünüme kavuşabilirsiniz. Köpük veya jel kıvamındaki temizleyici ürünlerle su bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Yağ dengesini sağlayacak ürünleri T bölgenize, nem sağlayan kremleri yanaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Normal Cilt İçin Bakım Önerileri

Cildinizde belirgin bir sorun olmasa da düzenli bakım yapmanız gerektiğini unutmayın. Özellikle havalar ısınmaya başladığında güneş koruması sağlayan nemlendiriciler ya da güneş kremi kullanmaya ve bol su içmeye dikkat edin. Cildiniz için bakım yaparken kullandığınız ürünlerin etkilerini dikkatli gözlemleyerek kuruma veya yağlanma yapanlardan uzak durun.