Cilt Bakımında Yapılan 9 Hata

Vücudunuz, zihniniz ve sağlığınızla olan ilişkiniz ne kadar önemliyse cildinizle olan da o kadar önemli. Sonuçta hayatınızın her gününü onunla geçirmek zorundasınız. Çoğu zaman derimize iyi davranmaya çalışsak da bazen büyük ya da küçük kötülükler de yapabiliyoruz. Cilt bakımı söz konusu olduğunda alışkanlıklarınızın bazıları sandığınızdan daha zararlı olabilir. Vazgeçmeniz gereken alışkanlıkları kötüden en kötüye doğru sıraladık.

Sivilceleri Sıkmak

Sivilcelerinizi sıkmak şaşırtıcı da olsa cilde yapılan kötülüklerde son sırada yer alıyor. Aslında sivilce sıkmakla ilgili problem, onları yeterince hijyenik ve dikkatli sıkmamakla ilgili. Tabii yine de sivilcelerinizle oynamak diğer bakterilere kapıları açmakla aynı anlama geliyor. Sivilcelerin iltihaplanmasının da iyileşme sürecini uzatacağını unutmayın.

Ekrana Bakmak

Tam olarak şuan yaptığınız gibi iş ya da farklı sebeplerle bilgisayar ve telefon ekranına bakmak; gözleriniz, uyku düzeniniz hatta cildiniz için oldukça kötü. Monitörler UV ışığı yayarak yaşlanmayı tetikleyen kolajen deposuna girdiklerinde cildin sağlığına özellikle zarar verici olurlar. Belki eskisi kadar zararlı değiller ama hala tehlikeliler. Kronik yorgunluk, kızarıklık ve ateş gibi sorunlarınızın kaynaklarından biri belki de ekrana fazla bakmanızdır.

Çok Fazla Şeker Yemek Tadı muhteşem olan her şey her zaman zararlı olmak zorunda değil mi? Maalesef şeker bu konuda liderliği kimseye bırakmıyor. Sürekli işlenmiş şeker yemek kolajeni sertleştirir bu da cildinizin esnekliğini kaybetmesi anlamına gelir. Daha sonra kırışıklıklara merhaba diyebilirsiniz. Buna engel olmak için antioksidan içeren meyve ve sebzeleri daha çok tüketmek. Sonrasında cildinizin nasıl böyle parladığını soranlara cevap vermekle meşgul olabilirsiniz.

Yüz Yıkamayı Ertelemek

Cildinizde bıraktığınız her makyaj kırıntısı size kötü bir tecrübe olarak geri dönecek. Dolayısıyla uzun saatler boyunca yoğun makyajı yüzünüzde tutmamaya alışmalısınız. Makyaj temizlemek konusunda hassas olmak size uzun süre boyunca kalıcı sağlıklı bir cilt verir. Tabii tek sorun makyaj silmemek de değil, şehirdeki hava kirliliği de yüzünüzü yorar. Cildinizi temizleyicilerle kirden arındırdıktan sonra suyla temizleyin. Fakat suyun içindeki klordan temizlemek için de tonik ya da misel su kullanabilirsiniz.

Yeterince Uyumamak

Güzellik uykusundan değil gece uykusundan bahsediyoruz! Uyku eksikliği ciltteki bariyer fonksiyonunu azaltır, bu nedenle cilt daha fazla su kaybeder ve giderek kurur. Ayrıca uykusuz kaldığınız zamanlarda hissettiğiniz stres vücuttaki kortizol seviyesini arttırı bu da kolajen üretimine ve elastikiyete zarar verir. Uyku sırasında vücudun kendini tamir ettiğini düşünürsek, uyumak cildinize yapacağınız uzun süreli ve gerekli bir bakım sayılabilir.

Fazla Alkol Tüketimi

Eğer alkol kullanıyorsanız unutmayın; cildiniz içki içmekten sizin kadar hoşlanmıyor. Alkol vücudunuzda dehidrasyona neden olur. Ayrıca damarlarınızı genişleterek cildinizi kızartır. Alkol aldıktan sonraki sabahlar yüzünüzün daha şiş görünmesinin sebebi de yine alkol ve neden olduğu iltihaplanma. Alkol almaya devam ettiğiniz sürece bu şişkinlik gitmez ve zamanla kas dokunuz eski haline çabuk dönemeyeceği için cildinizde sarkmalar başlar. Alkolün cildinizin parlamasını sağlayan A vitaminiyle de arasının iyi olmadığı söylersek şaşırmazsınız değil mi?

Yeterince Su İçmemek

Bir çiçeği yeterince sulamadığınızda ona ne oluyorsa aynısı yeterince su içmediğinizde cildinizin de başına gelir: Cildiniz büzüşür. Bu büzüşme ince kırışıklara sebep olur. Günde ne kadar suya ihtiyacımız olduğu hala tartışma konusu olsa da aşırıya kaçmadan içmek en iyisi. Su alımını arttırmak için salatalık, narenciye meyveleri ve kereviz gibi bol sulu gıdalar da tüketebilirsiniz.

Sigara İçmek

Listede liderliği zorladığına hiç şaşırmadınız değil mi? Sigara içmek cildinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biri. Nikotin ciltteki kan damarlarının daralmasına sebep olur. Bu da oksijen ve A vitamini ihtiyacını arttırır. Sigaradaki dört binden fazla toksin erken yaşlanmaya sebep olur. Sadece sigara içmek değil, sigara içerken yaptıklarınız da yüzünüze etki eder. Örneğin sigara dumanını üflerken gözlerinizi kıstığınızda kırışıklara daha fazla davetiye çıkardığınızı hiç düşünmüş müydünüz? Zamanla bu kırışıklar derinleşir ve zamanından çok önce çok daha yaşlı görünürsünüz.

Bronzlaşmak

Güneşin altında kızarmayı beklemek tabii ki zararlı fakat solaryuma girmekle kesinlikle baş edemez. Solaryuma girmek sandığınızdan daha kötü olmasının iki sebebi var. Birincisi sahilde güneşlenirken yandığınız hissederek buna karşı önlem alırsınız fakat yapay ışıkta bunu hissedemezsiniz. İkincisi ve en önemlisi solaryumda aslında kendinizi her zaman korumanız gereken UV ışınları kullanılır. Bu da kırışıklıklara, sarkmalara ve güneş lekelerine neden olur.