Cilt Bakımında Bahar İlhamı

Kışın soğuk ve sert havasından yalnızca ruh halimiz etkilenmiyor. Yaklaşan bahara hazırlanmak, mevsimin koşullarına adapte olmak cildinizin de hakkı! Morhipo MAG ekibi olarak cildinizi yavaş yavaş etkisini göstermeye başlayan ilkbahara hazırlamak için uygulamanız gereken bakım tüyolarını araştırdık.

Doğa soğuk kış günlerinden yumuşak bahar havasına geçerken cilt her zamankinden daha fazla etkilenir. Havanın sertliğinden kuruyan cildiniz kışın kurur, ışıltısını kaybedip yorgun ve mat görünebilir. Baharla birlikte doğa yavaş yavaş uyanışa geçerken cildimizi de biraz şımartmanın tam zamanı.

Kışı ardımızda bırakıp cildinizi bahara nasıl hazırlamalısınız? İşte Morhipo MAG ekibinden en pratik tüyolar.

Derinlemesine Temizlik

Sert rüzgarların etkisiyle oluşan kuruluk, şehirdeki hava kirliliğiyle tıkanan gözenekler, kış aylarında daha yoğun tercih ettiğimiz ten makyajı.. Cilt temizliğine odaklanmak için daha fazla nedene gerek var mı? Derinlemesine temizlik için cilt tipinize uygun bir peeling ürününü tercih ederek kışın kalıntılarına veda edin. Peeling ürünleri cildinizi uyandırarak kan dolaşımını uyandırır ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Düzenli uyguladığınız peelingin cildinizdekini mat görünümü yok ederek cildinize doğal bir ışıltı kazandırdığını fark edeceksiniz.

Nem şart!

İtiraf edelim, cildimizi nemlendirmeye bazen üşeniyoruz. Cildimize yapabileceğimiz en büyük kötülük, cilt bakım rutinimizde yapabileceğimiz en büyük hata! Cildimiz kendi doğal koruma mekanizmalarına sahip olsa bile güneşin ve dış etkenlerin verdiği büyük hasarları kalıcı hale getirmemek için koruyucu bir yüzeye ihtiyacımız var. Zararlı ışınlar, kuruma, hava kirliliği ve sert kimyasallara karşı cildimize en güçlü kalkanı etkili bir nemlendiriciyle oluşturabiliriz. Bahar aylarında su bazlı, daha hafif bir ürüne geçiş yapabilirsiniz. Nemlendiricinizi bir de minimum SPF 15 koruma etkili ürünlerden seçerseniz, cildinize sorumluluğunuzu yerine getirmiş olmanın gönül rahatlığıyla bahara giriş yapabilirsiniz.

Güneş dostunuz değildir!

Yaz boyunca cilt lekeleri, renk eşitsizliği gibi şikayetleriniz oluyorsa bilin ki onların asıl sorumlusu güneş! Ve evet güneşten korunmaya başlamak için Temmuz çok geç! Cildinizi güneş ışıklarının zararlı etkilerinden korumak için SPF koruma faktörlü ürünleri cilt bakım rutininize şimdiden dahil etmenizi öneriyoruz. Makyaj malzemelerinizden günlük bakım kremlerinize kadar tüm kozmetik tercihlerinizde minimum SPF 15 şart, 30 tercih sebebi.

Hafif bir makyaja ne dersiniz?

Isınan havalarla birlikte incelen kıyafetlerin yanı sıra makyajınızı da biraz hafifletmeye ne dersiniz? Kalın dokulu fondötenler yerine BB veya CC kremleri tercih edebilirsiniz, bu ürünler cildinizi ağırlaştırmadan nemlendirirken doğal bir ışıltı verir. Ağır ve yapışkan his veren rujlar yerine renkli dudak nemlendiricileri, göz makyajınızda siyah yerine canlı renkleri, yanaklarınızda toz allıklar yerine likit ürünleri kullanarak bahar makyajında daha taze ve dinamik bir görüntü yakalayabilirsiniz. Hafif bir makyajla hem cildiniz nefes alacak hem de her aynaya baktığınızda içinizden gelen ışıltıyı hissedeceksiniz. Unutmayın, bahar hepimiz için canlanmak, hareketlenmek, doğaya ve doğal olana dönmek demek!

Maskesiz Asla!

Capcanlı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olmak için son dokunuşu maskeyle yapmak şart. Ancak maskeyi yapma sıklığınız ve sürenizin çok kritik olduğunu unutmayın. Örneğin her gün maske yapmanın cildinize faydadan çok zararı olacaktır. Cildinizin ihtiyacına uygun bir maskeyi haftada bir uygulamak yeterli, cildinizi gereksiz yere yıpratmaktan kaçının. Internette evde hazırlayabileceğiniz sayısız formül bulabileceğinizi biliyoruz, ancak bu maddelerin cildinizi tahriş edebileceğini, istenmeyen reaksiyonlara yol açabileceğini, geri dönüşü olmayan leke ve izler bırakabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Hem cilt tipinize hem de bütçenize göre bir maskeyi düzenli aralıklarla uyguladıktan sonra ışıl ışıl bir ciltle baharı karşılamaya hazırsınız demektir!