Cilt Alt Tonunuzu Biliyor Musunuz?

Beyaz veya esmer tenli olabilirsiniz fakat size sarı saçın yakışıp yakışmayacağına cilt renginiz değil, cilt alt tonunuz karar verir. İşte bu yüzden Anne Hathaway saçlarını sarıya boyattığında ten rengi uygun olmasına rağmen hasta gibi görünüyordu. Yine aynı sebeple Beyoncé siyahi olmasına rağmen sarı saçlarının ne kadar açık tona sahip olduğunu fark etmiyoruz. Peki sizin cilt alt tonunuz ne?


Makyajınızı Silip Hemen Başlayın

Yüzünüzü yıkayın ve aynanın karşısına geçin. Saçlarınızı at kuyruğu yapın ki yüzünüze gölge düşmesin. Eğer doğal ışık kullanabilirseniz, deneyiniz daha doğru sonuçlar verecek. Eğer varsa beyaz ve kırık beyaz iki elbiseyi sırayla deneyerek hangisinin üzerinizde daha iyi göründüğüne karar verebilirsiniz. Beyaz elbiseyle iyi hissettiyseniz, alt tonunuz sıcak yani sarı. Eğer kırık beyaz daha iyi görünmenizi sağlıyorsa ve bembeyaz elbisenin içinde hasta gibi göründüğünüzü düşünüyorsanız, demek ki siz soğuk yani pembe alt tona sahipsiniz. Her ikisi de muhteşem mi göründü? Muhtemelen nötr alt tona sahipsiniz. Eğer emin değilseniz okumaya devam edin!


Güneşle Aranız Nasıl?

Güneşlendiğiniz zaman vücudunuza neler olduğu alt tonunuzu belirlerken size yardımcı olabilir. Kolayca bronzlaşıyorsanız ve vücudunuz yanmıyorsa, sarı alt tona sahipsiniz. Eğer güneşe çıkar çıkmaz kıpkırmızı oluyorsanız ve bronzlaşmanız neredeyse imkansızsa pembe alt tona sahip olduğunuzu unutmayın. Hala karar veremediniz mi? Okumaya devam edebilirsiniz.


Gümüş mü Altın mı?

Kullanmayı sevdiğiniz aksesuarları incelediğinizde hangi rengin size daha çok yakıştığını düşünüyorsunuz? Altın aksesuarlar harika göründüğünüzü düşünüyorsanız, sıcak (sarı) alt tona; gümüş alternatiflerin daha iyi durduğuna karar verdiyseniz soğuk (pembe) alt tona sahipsniz demektir. Eğer her iki madenle de iyi görünüyorsanız, bu demek oluyor ki cildinizin alt tonu nötr. Kararınız kesin değilse son bir deneyimiz daha var.


Bonus: Damarlarınıza Yakından Bakın

Hızlı bir şekilde cildinizin alt tonunu öğrenmek istiyorsanız, bileklerinizin iç tarafında görünen damarlarınızı inceleyebilirsiniz. Tabii doğal ışığa ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer damarlarınız yeşil renge sahipse, sıcak (sarı) alt tonlara; mavi ya da mor renge sahipse, soğuk (pembe) alt tona sahipsiniz. Hala karar veremiyorsanız ve damarlarınızın daha mavi-yeşil renkte olduğunu düşünüyorsanız, nötr alt tona sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.