CİLDİNİZİ KIŞA HAZIRLAMAK İÇİN EVDE YAPABİLECEĞİNİZ 5 YÜZ MASKESİ

Yaz nasıl geçti hiç anlamadık, ardından sonbahar geldi. Ancak bu sonbahar kendisini öyle pek “bahar”gillerden hissettirmiyor. Birden soğudu hava, günler yağmurlu geçiyor. Bu sırada yazın güneşinden, denizinden ve kumundan yararlanan cildimiz de kışa hazırlanmaya çalışıyor. Ancak… Mevsimler arası geçiş ne kadar keskin olursa cildimizin yaşadığı şok da o kadar yüksek oluyor. Cildimiz ne kadar çok şok yaşarsa o kadar kısa sürede kırışmalar yaşanıyor, çatlamalar gözlemleniyor ve hatta deri sorunlarına neden olabiliyor. Bu yüzden evdeki malzemelerle hazırlayabileceğimiz yüz ve maskeleri özellikle soğuk havayla doğrudan temas halinde olan yüzümüz için ilaç gibi geliyor. Kullandığınız diğer krem ve bakım ürünlerini de destek olarak kullansanız yeterli. Artık yüzünüz, pardon sırtınız yere gelmez. Başlayalım mı?

Avokado

Salatasını da yaparsınız: Avokado maskesi

Avokado günlük hayatımızda çok fazla tüketmediğimiz ancak oldukça yararlı bir meyve. Bu meyveden hazırlayabileceğimiz yüz maskesi ise en yüksek oranda nemlendirici özelliğe sahip doğal maske.

İhtiyacımız olan malzemeler:

1 adet orta boy avokado

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl yapıyoruz maskemizi: Avokadoyu ikiye bölelim ve çekirdeğini çıkaralım. Ardından bir kaşık yardımıyla kabukları kalacak şekilde içindeki avokadoyu bir kaseye alalım. İyice ezelim ve püre haline getirelim. Ardından zeytinyağını da avokadoya ekleyerek güzelce karıştıralım. Bu karışımı göz çevremiz hariç tüm yüzümüze uygulayım. 20 dakika boyunca cildimizde tutalım ve ardından ılık su yardımıyla yüzümüzü yıkayalım. Bitti mi? Tabii ki hayır, bakımlı olmak sabır gerektiriyor. Ardından havlumuzu alıp pat pat şeklinde yüzümüzdeki fazla suyu alalım.

Dikkat: Yüz silme ritüelimizi her maskeden sonra uygulayacağız, aklınızda olsun!

hepsi

Bir nevi iksir: Avokado, bal ve yumurta maskesi

Madem eve bir kere avokado aldık, o halde yalnızca zeytinyağı ile maske yapmayalım da çeşitlendirelim biraz. Özellikle cildimizin yalnızca nemlenmeye değil aynı zamanda beslenmeye ve canlı görünmeye ihtiyacı varsa bu tarif olarak bize göre.

İhtiyacımız olan malzemeler:

2 yemek kaşığı avokado içi

2 yemek kaşığı bal

1 adet yumurta sarısı

Nasıl yapıyoruz maskemizi: Hepsini bir araya getiriyor, bir güzel karıştırıyoruz. Tamamen kusursuz bir krem halini aldığından emin oluyoruz. Ardından karışımı yüzümüze uyguluyoruz ve 30 dakika boyunca bekliyoruz. Bu sırada Facebook, Twitter ve Instagram’ı kontrol ediyor, maskemizin fotoğrafını Whatsapp grubundan paylaşıyoruz… Ardından cildimizi ılık su ile yıkıyoruz. Devamını siz biliyorsunuz.

Yulafezmesi

Kilo da verdirir: Yulaf ezmesi maskesi

Eğer sağlıklı yaşama adımınızı attıysanız mutfağın gediklisi haline şıp diye geliveren yulaf ezmesiyle de tanışmışsınızdır. Yarım kiloluk paketlerde alabileceğiniz ve her zaman süt ya da yoğurtla karıştırıp yiyebileceğiniz yulaf ezmesi cildimizi koruma konusunda da yardım çağrımızı duyuyor ve adeta bir Superman gibi koşuyor. Koş yulaf ezmesi, kış bizi çok üzüyor!

İhtiyacımız olan malzemeler:

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

2 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı yoğurt (Aman allahım, birazdan kendimizi yiyeceğiz!)

Nasıl yapıyoruz maskemizi: Eşit miktarda aldığımız üç malzemeyi bir kasenin içine alıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra cildimize sürüp –yine göz çevresine sürmeden- 20 dakika boyunca bekliyoruz ve ardından ılık su ile duruluyoruz.

Muz

“Minyon”ların sevgilisi: Muz maskesi

Biliyorsunuz ki “minyon”larca çok seviliyor muz. Muzu sevmemek de biraz zor zaten, yumuşacık ve bol lezzetli. Ayrıca içerdiği potasyum sayesinde yaşlanma karşıtı. Böyle canım bir meyveyi yemeyip yanında mı yatalım diye sorunca yemeyip maske yapalım cevabını vermek vacip oldu. O yüzden muz geldi, muz maskesi oldu.

İhtiyacımız olan malzemeler:

Yarım muz

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı yoğurt

Nasıl yapıyoruz maskemizi: Ara öğün niyetine geçebilecek bu cici malzemeleri bir kasenin içinde püre haline gelene kadar ezerek ve karıştırarak birbirine yediriyoruz. Elde ettiğimiz pürüzsüz kıvamdaki kremi yüzümüze sürüyoruz. Kokusuna bir kez daha aşık olup ne kadar akıllıca bir karar verdiğimizi düşünüyor, maskenin etkisini mutlulukla harmanlayıp coşuyoruz. Tam maskeyle kendimizi dışarı atacağız ki 20 dakika geçtiğini anlıyor ve ılık su ile cildimizi yıkıyoruz. Tutabilene aşk olsun!

Yumurtabeyazi

Beyaz geceler: Yumurta beyazı maskesi

Son maskemize de geldik. Eğer yağlı bir cildiniz varsa hemen kulakları Midas’ın kulaklarına çeviriyoruz ve dinliyoruz, bu tarif tam sizlik. Çünkü yağlı ciltlerdeki fazla yağı arındırıyor, özellikle kış günlerinde soğuk hava ile cildiniz arasında kocaman bir bariyer etkisi yaratıyor. Aferin ona!

İhtiyacımız olan malzemeler:

1 adet yumurta beyazı

Nasıl yapıyoruz maskemizi: Sanki bir mereng yapacakmış gibi güzelce çırpıyoruz yumurta beyazını. Çırpıyoruz, çırpıyoruz, bu sırada en az 3-5 kaloriyi harcayıveriyoruz. Yumurta beyazı bu canım, çabuk köpürür mü? Köpürmez. Olsun. Devam ediyoruz. Köpük kıvamına gelen yumurta beyazını yüzümüze uyguluyoruz. 20 dakika boyunca cildimizde tutuyoruz. Cildimizin gerildiğini hissetmeye başladığımızda çıkarmış oluyoruz yüzümüzden maskeyi. Ilık su koşarak geliyor, bir de bakıyoruz ki cildimiz tertemiz.

İşte bu 5 farklı maskeden dilediğimizi kullanıyor ve unutmuyoruz ki tüm bu maskelerden bir tanesi haftada 2 kez yapabiliyoruz. Şimdiden bol güzellikler!

Doğal El Bakım Kremi Nasıl Yapılır? Hemen İzleyin!

Pürüzsüz Bir Cilt İçin İhtiyacınız Olan Her Şey:

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Selülitlerinizden Nasıl Kurtulursunuz?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=4726″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”10 Yaş Genç Görünmek İster misiniz?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#cbb5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6030″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]