Çeşit Çeşit Limonata Tarifleri!

Yaz mevsiminin en ferahlatıcı ve yapımı her ev için en basit seçeneği şüphesiz ki limonata. Her gün bambaşka bir lezzete dönüştürebileceğiniz limonata tariflerini sizin için derledik.

Klasikler Güzeldir: Ev Limonatası

Malzemeler:

10 limon, 1 su bardağı toz şeker, 5 su bardağı su, nane, buz

Yapılışı:

Limonların kabuklarını rendeleyin. 4 limonu ortadan ikiye bölün ve suyunu sıkın. Kalan limonları ince ince dilimleyin. Şekerle limon suyunu karıştırın. Rendelenmiş limon kabukları, limon parçaları ve nane yapraklarının yarısını da ekledikten sonra şeker eriyip, tüm limonların suyu çıkana kadar yoğurun. Özünün çıkması için süzgeç yardımıyla bir kaseye süzün. İçme suyunu ekleyip soğuttuktan sonra limonatanız hazır!

Tam da Mevsimi: Çilekli Limonata

Malzemeler:

500 gram çilek, 3 limon, 5 yemek kaşığı toz şeker, 5 su bardağı su, nane

Yapılışı:

Çileklerin saplarını kesin. Limonların kabuklarını rendeleyin, sonra suyunu sıkın. Çilekleri sıktığınız limon suyuyla mutfak robotuna alın. 1 bardak suda erittiğiniz şeker ve limon kabuklarını katıp robotta püre haline getirin. Kalan suyu ekleyin ve iyice karıştırın. Soğuttuktan sonra limonatanız hazır!

Rengiyle de kokusuyla da içinizi açar: Lavantalı Limonata

Malzemeler:

5 limon, 8 su bardağı su, 1 su bardağı şeker, 1 yemek kaşığı kuru lavanta

Yapılışı:

Şeker ve bir bardak suyu bir tencereye alarak kaynatın. Kaynayınca lavantaları ekleyin, ocağı kapatın. Süzmeden ılımaya bırakın ve sonra süzün. Limonları sıkın. Limon suyunu posası ile birlikte, ılınmış şerbet ve kalan su ile güzelce karıştırın. Lavanta rengini elde etmek için pancar veya orman meyvelerinden faydalanabilirsiniz. Süzdükten sonra limonatanız hazır!

Neye dokunsa mis gibi: Karpuzlu Limonata

Malzemeler:

Yarım karpuz (dilimlenmiş, kabukları çıkartılmış), 3 limon, 1,5 su bardağı su, 3 yemek kaşığı toz şeker

Yapılışı:

Dilimlediğiniz karpuzların çekirdeklerini ayıklayın. Limon kabuklarını rendeleyin. Ortadan ikiye böldüğünüz limonların suyunu sıkın. Karpuzları mutfak robotuna alın. Taze sıkılmış limon suyu, rendelenmiş limon kabuğu, soğuk su ve toz şeker ekledikten sonra robotu çalıştırın. Karışımı süzdükten ve soğuttuktan sonra servise hazır!