ÇANTAYI HAZIRLAYIN, ROTA VİYANA!

Sıcaklardan kaçmak, kültürle sanatın buluştuğu bir yerde tatil yapmak istiyorsanız doğru adres Viyana olacaktır. Mozart’tan Gustav Klimt’e, Egon Schiele’den Sigmund Freud’a kadar dev sanatçı ve düşünürlerin şehri olan Viyana’ya yolculuğa hazır mısınız?

viyana1

Alışveriş amacıyla Viyana’ya gidecekseniz baştan uyaralım, Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden birindesiniz. Bunun bilincinde olarak alışverişe başladığınızda uğramanız gereken iki bölge var: Kärnter Strasse ve Mariahilfer Strasse. Kärnter Strasse genel anlamda zengin Rus ve Asyalı turistlerin lüks tutkusunu yaşamalarını sağlarken, 7. Viyana’ya bağlı Mariahilfer Strasse daha uygun bütçeli alternatifler sunar. Mariahilfer Strasse’ye paralel olan Neubausgasse ve Zollergasse ise Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan genç tasarımcıların açtıkları butikleriyle ünlü… Bu butiklerde Alman veya İskandinav modalarından minimalist izler taşıyan parçalarla karşılaşabilirsiniz.

viyana2

Birkaç günlüğüne de olsa yolunuz Viyana’ya düşürse şehrin simgesi olan mekanları ziyaret etmeyi unutmayın. Viyana’da ne yaparım diyenlere işte önerilerimiz:
1) Stephans Platz Katedrali: Viyana’nın tam merkezindeki bu kilise görkemli bir mimariye sahip… Son zamanlarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla da eski görkemine kavuşmuş durumda…
2) Museums Quartier Meydanı : Müzeler meydanı diyebileceğimiz bu meydanda kentin önemli müze ve galerileri yer alıyor. Leopold Müzesi, MUMOK Müzesi, Kuntshalle, Sanat Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, ziyaret edebileceğiniz müzelerden bazıları…

shutterstock_129323369

3) Sky Bar-Restaurant: Kentin lüks mekanlarının başında geliyor olsa da, kuşbakışı manzarasıyla özellikle akşam saatlerinde uğramalısınız.
4) Wiener Hofburg Orchester Konseri : Müziğin dünya başkenti olan bu şehre gelip de Hofburg Orchester’ın konserini izlemeden dönülmez. Bu muhteşem konserler halen daha Gert Hofbauer’ın şefliğinde düzenleniyor.
5) Der Wiener Dewaan Restaurant: 9. Viyana’da yer alan bu restaurantta yediğiniz kadarını ödüyorsunuz. Cebinizdeki para kadar yemek yiyip doyabilir, gitmişten Viyana şinitzel’inin tadına da bakabilirsiniz.

bilgi