Bu Yılbaşı Bendeyiz: 10 Maddelik Parti Planlama Rehberi

Kırmızı beyaz ve ışıl ışıl Aralık ayı ile birlikte hepimizin yepyeni sayfalar açmaya hazırlandığı yılbaşı gecesinin de hazırlıkları yavaş yavaş başladı. “Yılbaşında ne yapıyoruz?” sorusunun cevabı son yıllarda evde yeni yıl partisi düzenlemek… 2023’e girerken siz de evinizde davet vermek istiyorsanız; hem rahat ve keyifli hem de ekonomik bir gecenin yıl boyunca hatırlanmasını sağlayacak olan partiniz için anahtar teslim önerilerimizi sizler için hazırladık.

shutterstock_340824743

Evde unutulmaz bir yılbaşı gecesi geçirmek isteyenler için işte 10 maddelik parti planlama rehberi:

1.Davetli listesi oluşturun, vaktiniz varsa basit ama kişiye özel davetiyeler yapın ya da WhatsApp grubunuzun profil fotoğrafını her gün değiştirerek geri sayıma başlayın.

2. Partinizin konseptini belirleyin ve katılımcılara bilgi verin, böylelikle kıyafet gibi hazırlıklarında daha uyumlu ve rahat olmalarını sağlamış olursunuz. Yeni yılın getireceği güzellikleri çağrıştıracak, enerji ve mutluluk verecek bir tema belirleyin. Örneğin, seyahat teması seçerek görmek istediğiniz şehirlerle ilgili dekorasyon yapabilir, menünüze farklı ülke mutfaklarından eklemeler yapabilirsiniz. Yılbaşı dileği olarak da davetlileriniz görmek istedikleri şehirleri yazıp yılbaşı ağacınıza asabilirler. Hatta gecenin oyunu da şehirler ve sembollerini barındıran bir bilgi yarışması olabilir, birinciye ufak bir hediye hazırlamayı unutmayın. Ya da dilerseniz klasik, romantik, nostaljik temalardan da ilham alarak partinize hazırlanabilirsiniz.

3. Işıl ışıl bir dekorasyon yeni yılı karşılarken modunuzu yükseltecek en önemli detay, işte birkaç öneri:

 • Bu sene farklı bir adım atın ve klasik yılbaşı ağacı yerine yaratıcı bir şeyler yapın. Örneğin, evinizdeki kitapları üst üste koyup etrafını mum ve ışıkla süsleyebilirsiniz, post-itlere yazacağınız not ve dilekleri duvara yılbaşı ağacı şeklinde yapıştırıp süsleyebilirsiniz; ya da kağıt, ahşap gibi malzemelerden el emeği bir yılbaşı ağacı yaratabilirsiniz.
 • Ben alışkanlıklarımdan vazgeçmem diyorsanız, partinizi erken başlatıp hazırladığınız kokteylleri yudumlarken yılbaşı ağacınızı misafirlerinizle beraber süsleyebilir, herkesin yeni yıl dileklerini yazıp asacağı kağıt, kalem, mandalları da hazırda bulundurabilirsiniz.
 • Renkli ışıklar ve olabildiğince mum…
 • Kırmızı, beyaz, altın ve gümüş yaldızlar olmazsa olmaz renklerdir, dilerseniz seçtiğiniz konsepte uygun farklı renkler de kullanabilirsiniz.

4. Yiyecek ve içecek menüsünü belirleyin: Çok ağır yiyeceklerden uzak durmaya çalışın, yeni yıla uyuyarak girip bütün seneyi uyuyarak geçirmeyin.

 • Partinizin konseptine göre menünüzü düzenleyebilirsiniz.
 • Atıştırmalıkları ön plana çıkararak hem daha ekonomik hem de daha hafif bir menü oluşturabilirsiniz
 • Çok vaktiniz yoksa, yakın arkadaşınız olan davetlilerinizden de birkaç ikram hazırlamaları isteyebilirsiniz.
 • Buzdolabınızda bol buz bulunsun, davetlilerin zevklerine göre bir içecek menüsü belirleyin.
 • Parti sonrası temizlik fikri ürkütüyorsa, günümüzde artık marketlerde renkli kullan-at tabak ve çok şık bardak çeşitleri mevcut, kullanabilirsiniz.
 • Şekerlemeler ve bonbonlarla renkli ve dekorlu bir şeker büfesi yapabilirsiniz
 • Gece yarısından sonra misafirlerinizi sürpriz bir ikramla şaşırtabilir, farklı bir kokteyl ile şımartabilirsiniz. Örneğin, önceden kesip hazırladığınız sucuklarla, havai fişekleri izlerken bir yandan da sucuk ekmek partisi yapabilirsiniz.

5. Havai fişek demişken, yılbaşı gecesinin olmazsa olmazıdır, gökyüzüne bakın mutlaka yakınlarda sizi gülümsetecek bir havai fişek gösterisi vardır.

shutterstock_329456798

6. Mutlaka önceden müzik listenizi ya da CD’lerinizi hazırlayın. Danssız bir parti, parti değil; altın günü kategorisindedir.

7. Geceye renk katacak ve çok kolay hazırlanabileceğiniz oyun önerileri:

 • Tabi ki tombala, ve hatta birkaç tane kutu oyunu
 • Bir çok dilde “Mutlu yıllar” cümlesi çevirisi hazırlayın ve tek tek hangi ülkeye ait olabileceklerini tahmin etmeye çalışın.
 • En komik surat ifadesi yarışması yapın, gecenin başında tüm misafirleriniz yapabilecekleri en komik surat ifadeleriyle poz versinler, sonra hep birlikte oylama yapın, en çok kahkahayı alan kazanır!
 • Herkesten birkaç tane yeni yıl dileği yazıp kutuya atmasını isteyin, ardından tek tek dilekleri okuyun ve misafirleriniz bu dileğin kime ait olabileceğini tahmin etsinler. En çok doğru tahmini yapan kazanır!
 • Çocukluğunuza dönün: Gece boyunca devam edecek olan bu küçük oyunda, müziği kestiğinizde misafirlerinizin bir şey yapmasını isteyin. Örneğin, bir kelimeyi bağırarak söylemeleri, öksürmeleri ya da yere oturmaları gibi. Gece boyunca ara ara müziğin sesini kesin ve zaman geçtikçe kimin hafızası daha kuvvetli ortaya çıksın.

8. Çocuklu aileler yeni yıl gecesini daha da özel kılabilecek birkaç öneri:

 • Çocuğunuzla birlikte legolardan ya da evdeki oyuncaklardan farklı yılbaşı ağacı yaratarak hayal gücünü geliştirebilirsiniz.
 • Yılbaşı partisinde evde birkaç çocuk varsa ayrı bir alanı oyun oynamaları için onlara özel süsleyebilirsiniz.
 • 2019 yılında yeni neler öğrendik, nerelere gittik, neler keşfettik gibi fotoğraf, yazı ve çizimlerden oluşan; güzel anıları yaşatacağınız bir defter tutmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle yıllar sonra hem size hem de ona unutulmaz bir hediye olacaktır.

9. Davetlilerinize; içinde taze sıkılmış meyve suyu, vitamin, şekerleme, sakız, kolonyalı mendil, diş fırçası gibi malzemelerden oluşturabileceğiniz bir “parti sonrası kiti” hediye ederek gecenin son sürprizini yapabilirsiniz.

10. Bütün yıl bakmaya doyamayacağınız fotoğraflar için de hazırlanın:

 • Gecenin fotoğrafları için bir arkadaşınızdan destek alabilirsiniz.
 • Kamera ya da GoPro’nuz varsa bütün gece yaptığınız çekimlerden bir video hazırlayarak 2020’nin ilk günlerinde de yılbaşı gecesi partinizin çok konuşulmasını sağlayabilirsiniz
 • Davetlilerinizin ilk geldikleri anda ve de gece bitiminde aynı yerde aynı pozda durmalarını isteyerek bir fotoğraflarını çekip, sonrasında bir “öncesi-sonrası” kolajı hazırlayabilirsiniz. Eminiz çok renkli pozlar çıkacaktır.

2023 sizin yılınız olsun!