BOHCHA Bags Morhipo’da!

Değerli kumaşların ve özgün tasarımların kaliteli Türk derisi ve el emeği ile buluştuğu, geçmişin mirasını ve günümüzün tarzını yansıtan bir marka: Bohcha Bags!

Markanızın hikayesinden bahseder misiniz?

20 sene süren profesyonel iş hayatım sonrasında kendi yaratıcılığımı kullanabileceğim yeni bir iş alanına geçmeye karar verdim.

Bildiğiniz gibi ‘Bohça’ eskiden kadınların eşyalarını saklamak üzere kullandıkları kumaşlara denilirdi. Burdan yola çıkarak kadınların özel eşyalarını beraberlerinde taşımak için kullandıkları çantaları uzun çalışmalar sonrasında yarı değerli kumaşları kullanarak ve dede mesleği olan deri ile bir araya getirdim. Geçmiş iş tecrübelerimle birleşen üretim tutkum 2015 yılında başlayan üretim ile birleşerek BOHCHA markasını bugüne taşıdı.

Markayı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Kadınların her kıyafete ve ayakkabıya göre yeni ve farklı çanta kullanma  isteklerinden yola çıkarak Bohcha markasını yarattım. Tasarımlarımı kaliteli Türk derisini el emeği ile birleştirerek kullanışı kolay modelleri uygun fiyatlarla ürettim.

Tasarımlarınızı nasıl yaratıyorsunuz? Üretim süreci nasıl ilerliyor?

Tasarımlara öncelikle kumaşlardan bir koleksiyon oluşturarak başlıyorum. Daha sonra onlara uygun derileri seçip her ortamda kullanılabilecek modeller üzerinde çalışıyorum. İlk prototipi kendim deneyip daha sonra kullanırken ihtiyaç duyduğum bir değişiklik uygun görürsem ona göre üretime giriyorum.

Rahat kullanım en önemsediğim noktalardan bir tanesi genellikle her zaman kullanılabilecek renk ve modellerden koleksiyon oluşturuyorum.

Kaliteden asla ödün vermiyorum.

Yurt dışı satışınız var mı? (Yoksa) İleride olmasını düşünüyor musunuz?

İtalya, İngiltere, İsviçre ve Bahreyn’de dönemsel olarak satışlarım var. İleride buralardaki satışlarımı daha da artırarak yeni noktalar eklemeyi hedefliyorum.

(İyi İşler: Perakendede Kadın Girişimcileri Güçlendirme Programı) Bu programa katılmak size ne kazandırdı?

İyi İşler programına katılmak benim için çok büyük bir deneyim oldu. Geçmiş tecrübelerimi yeni bilgiler ile tazeleyip yeni iletişim kanalları edindim. Her kadın girişimcinin bu programa katılmasını tavsiye ederim.

Kadın girişimcilere önerileriniz nedir?

Her kadın girişimcinin öncelikle üreterek kendi ekonomik bağımsızlığını kazanması çok değerli. Ancak üretmek kadar eğitim ve finans konularının  günümüz koşullarında bir vazgeçilmez olduğunu ifade etmek istiyorum.

Eksik ve yanlış bilgi ilerde önlenemeyecek mali sorunlara yol açabilir. Diğer bir nokta da günümüzde internet üzerinden satış en önemli satış ve başarı kanallarından biri. Kagider ve Morhipo’nun varlığı ile  çok hızlı büyüme şansını yakalayabilirler.

Kadınların ticaret dünyasındaki varlığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Erkek egemen bir ticaret dünyasında kadının duygusal zeka ve farklı yetenekleri ile kendine bir yer edinme şansının yüksek olduğunu düşünüyorum. Kagider bünyesinde Export akademi gibi Kadın girişimcilerin ihracata yönelik eğitimlerinden faylanmalarını tavsiye ederim. Dünyaya açılmak günümüzde her kadın girişimci için bir zorunluluk.

Tüm Kagider ve  Boyner çatısı altında Morhipo ailesine destkeleri için sonsuz teşekkkür ediyorum.