BİSİKLETLE TADINA VARACAĞINIZ 3 AVRUPA ŞEHRİ

Kara kışın ardından heyecanla beklediğimiz bahar günlerine sonunda kavuştuk. Elbette havaların ısınmasıyla hafta sonu kaçamakları da planlanmaya başladı. Peki bu kaçamakları kontrolün sizde olduğu, açık havada, dilediğiniz an, dilediğiniz yerde durabileceğiniz şekilde yapmak ister misiniz? Bisikletle gezebileceğiniz ve mutlaka görmeniz gereken üç Avrupa şehrini sizler için seçtik:

1- Budapeşte, Macaristan

shutterstock_262033493

Doğu Avrupa’nın Paris’i Budapeşte bisiklet sürmek için adeta biçilmiş kaftan. Araçların ve yayaların bisikletlilere gösterdiği saygıdan tutun da şehrin dört bir yanını saran bisiklet yolları ve bisiklet kiralama fiyatlarının ucuzluğuna kadar her şey sizi bu şehri bisikletle keşfetmeye yönlendiriyor. Şehri Buda ve Peşte olarak ayıran Tuna Nehri üzerine kurulu köprüler, size İstanbul’u anımsatacak.

DSCN0535

Avrupa’nın en güzel aydınlatılan şehirlerinden biri olan Budapeşte, Tuna kıyısındaki tarihi binaların ışıklarıyla geceleri büyülü bir masal kitabına dönüşüyor. Özellikle 22 Nisan ve 22 Eylül tarihlerinde Budapeşte’de olmanızı öneririz; çünkü bu nefes kesici şehri dünyanın 300’den fazla şehrinde düzenlenen bisiklet etkinliği Critical Mass ile 22 Nisan Dünya Günü ve 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Yaşam Günü’nde on binlerce bisikletliyle keşfetmelisiniz.DSCN0571

“Nereden hediye alacağım?” derseniz, Budapeşte’nin en ünlü alışveriş caddesi Váci utca’daki dükkanlar ve yeraltı pasajlarına gidip el yapımı Herend porselenleri ve kırmızı biber Pabrika almayı unutmayın.

Tatmadan Gelmeyin: Pálinka, Tokaji şarabı, Gulaş, Dobos torte.

DSCN0598

2-Viyana, Avusturya

DSCN0837

Avrupa’da sanatın başkenti Viyana’nın ihtişamlı ve aristokrat havasında Mozart ezgileri kulaklarınızda yankılanıyor. Mozart bestelerinin ve senfonilerinin bu kadar muhteşem olmasının sırrı bu şehrin sokaklarında gizleniyor. Zamana meydan okuyan görkemli binalar, caddelerini saran kahve kokusu, kulaklarda çınlayan klasik müzik… Sanat tutkunları bu ihtişamlı şehirden kolay kolay ayrılamıyor.

DSCN0792

Viyana’nın sinema tutkunları için ise ayrı bir hatırası var. 1994 yapımı “Before Sunrise” filminde Jesse ve Celine’in tutkulu aşkı Viyana’da başlıyordu. Bu harika şehri keşfetmek için ise bir bisiklet yeterli. Öyle ki şehrin büyük bir kısmındaki bisiklet yolları, 60’dan fazla istasyonuyla bisiklet paylaşım sistemi CityBike ve reklamlarla süslenmiş rengarenk bisikletler şehre güzel bir hava veriyor.

DSCN0766

Viyana’nın alışveriş caddesi Mariahilferstrasse’deki her tarzdan mağaza bulunuyor; fakat siz Mozart çikolataları, seramik bibloları ve el yapımı bebeklere göz atmadan dönmeyin.

Tatmadan Gelmeyin: Şinitzel, Sacher Turtası, Melange, Apfelstrudel.

DSCN0835

3-Bordeaux, Fransa

DSCN0073

Bu sene Avrupa’nın en iyi destinasyonu seçilen Bordeaux enfes şarapları ve leziz yiyecekleriyle tam bir lezzet durağı. Şehrin dört bir yanını saran görkemli şatolar, şehri ortadan ikiye bölen Garonne Nehri, hayat dolu sahil şeridi ve uçsuz bucaksız üzüm bağları… Gerçekten de Bordeaux bir bahar günü varabileceğiniz en iyi destinasyon.

DSCN0042

Sanat ve tarih kokan bu şehir mimari yapısıyla size 18. yüzyılın ihtişamını yaşatıyor. Kimi zaman Fransızlar tarafından “Küçük Paris” olarak nitelendirilen Bordeaux, aslında Paris’in yorucu, kaotik metropol tavrının aksine sessiz, sakin ve keyifli atmosfer sunuyor. Peki, şarap diyarı Bordeaux’yu en iyi nasıl gezebilirsiniz? Elbette bisikletle! Şehir merkezinde 200 kilometreden fazla bisiklet yolu, bisiklet paylaşım sistemi VCub, sanki cetvelle çizilmiş cadde ve sokaklar, yokuşsuz, dümdüz bir bisiklet krallığı Bordeaux. Zaten burada yaşayan Fransızlar da tramvay ve otobüsten çok ulaşım aracı olarak bisiklet kullanıyor. Söz konusu alışveriş olunca Bordeaux size birden fazla alternatif sunuyor.

DSCN0388

İstiklal Caddesi anımsatan havasıyla yüzlerce mağazanın yer aldığı Rue Sainte-Catherine şarap diyarının alışveriş caddesi. Paris’teki Galeries Lafayette’in minyatürü bu caddenin sonunda yer alıyor. Michael Kors’tan Prada’ya, Ralph Lauren’den Gucci’ye tüm dünya markaların yer aldığı Galeries Lafayette ihtişamlı binasıyla sizi kendine çekiyor. Cours de l’Intendance üzerinde ise ayrıca bir Louis Vuitton mağazası bulunuyor. Yine aynı cadde üzerindeki Max Bordeaux şarap mağazasından hediyelik şaraplarınızı almayı unutmayın.

Tatmadan Gelmeyin: Kırmızı Bordeaux şarabı, Cannelés, Croissants au beurre, Sauce Bordelaise.

DSCN0481

Bisiklet Turu İçin Gerekli Her Şey: