Bir Fitness Trendi Olarak Pokemon Go

Yeni nesil bilmez, ama Pokemon bir nesli tamamen esir almış efsane çizgi film serilerinden biridir.  Çoğumuz sadece çizgi filmine hakim olsak da, hikayenin kaynağı 1996 yılında, Satoshi Tajiri tarafından yaratılan video oyunudur. Pokemon oyunu, anime serisi ve kart oyunları ile dünyada tanınıp sevilmediği toprak parçası bırakmamıştır. Hikayeye göre de; Ash Ketchum yani orjinalde Satoshi Tajiri büyük bir Pokemon ustası olmak istemektedir. 10 yaşına bastığı gün, Profesör Oak’a uğrayıp, ilk Pokemonunu alacaktır; lakin geç uyanır, koştura koştura laboratuvara yetişmeye çalışırken, en sevmediği tiplerden biri olan, ezeli rakibi Gary -orjinalinde Ookido Shigeru- son pokemonu da aldığını söyleyerek, havalı havalı Ash’in yanından geçip gider. Profesör Ash’e tüm pokemonların alındığını lakin bir adet aslında kimsenin sahip olmaktan haz etmeyeceği, söz dinlemez, zorlamaya gelmez, ne yapacağı belli olmaz, ev hayvanı kılıklı Pikachu’nun kaldığını söyler. Çaresiz alır Ash Pikachu’yu. Üstüne bir de Pokedex’i tamamlama görevi…

Hikayedeki evrende 646 adet pokemon vardır ve bir pokemon yetiştiricisinin görevi maksimum sayıda pokemon yakalayıp, bunları sevgi ve özenle yetiştirip, bu pokemonların potansiyel ve aktüeldeki güçleri ortaya çıkarmak ve güçlendirmektir. Sonrasında da bu pokemonların birbirleriyle yarıştırılması süreci var elbette.

Oyunda da hikaye yüzde yüz aynı mıdır bilemiyorum; zira bağımlısı olmamak adına henüz elimi bırakın, parmağımı bile sürmedim oyuna; lakin oynayanlardan duyduğum kadarıyla mevzu aynı. Anladığım kadarıyla kısaca anlatayım size de…

Oyunun en büyük olayı; oyunu evden oynamıyorsunuz. İlk olarak karakterinizi ve ilk pokemonunuzu edindikten sonra başlıyorsunuz avlanmaya. Bunun için de sürekli gezmeniz gerekiyor. Gezindikçe, pokemon yakaladıkça Candy ve Stardust kazanıyor ve bunları da Pokemonu geliştirmek için kullanıyorsunuz.  Bununla beraber su türüne ait pokemonları deniz kıyılarında,çayır çimen pokemonlarını yeşillik alanlarda bulabiliyorsunuz. Ve özellikle merkezi yerlerde, meydan, müze, çarşı gibi alanlarda öbek öbek pokemon bulma şansınız var.

Oyunun mantığını, taaa 20 yıl evvelki hikayeyi hemen hemen toparladıktan sonra, oyunun bizi nasıl antrenman yapmaya yönelteceğinden biraz bahsedeceğim. Yanisi; Pokemon Go nasıl olur da yeni bir fitness trendi haline gelir?

pokemongo

1.Pokemon Go dışarı çıkarır

Çoğu insan için spor yapmanın en sıkıcı taraflarından biri; ev halinden çıkıp spor salonuna gitmek, yakın sahilde bisiklete binmek ya da koşmak için evden çıkmaya hazır hale gelmektir. Zaten terleyeceğiniz bir etkinlik için, antrenman öncesi duşa girmek, saçı fırçalamaktır. Zira bedensel olarak kötü hissettiğinizde antrenman için gerekli motivasyonu bulamayabilirsiniz. Halbuki Pokemon Go bir çılgınlıktır. Salona gitmek için bulamadığınız motivasyonu, pokemon avlamaya gitmek için bulacağınızdan benim kuşkum yok. Dolayısıyla Pokemon motivasyonu düşük insanı bile sokağa çıkarıp, hareket ettirecektir.

2.Pokemon Go saatlerce yürütür

Yürümek ve koşmanın ayrı bir motivasyonu olması gerektiğine inanan insanlardanım. Zira ben saatlerce antrenman yapıp bunalmam; ama iki adım yol yürümekten hiç mi hiç hoşlanmam. Koşmak mevzu ise benim motivasyonum yine aynı şekilde düşüktür. Lakin pokemon avlayacak olsam, tüm dünyayı unutur saatlerce yürürüm gibime geliyor.

3.Pokemon Go ile yürünen miller gurur kaynağıdır

Her zaman bu böyledir. Dünyanın en sıkıcı mevzusunu, eğlenceli bir yöntem ile sunun, insanlara satarsınız. Giyilebilir teknolojiler spor tutkunları için yaratılmıştır; ama eninde sonunda adım sayarlar. Saydığınızda da spor çin işkencesine döner. Ben Pokemon avlarken giyilebilir teknolojisinden faydalanıp, normalde yürüyemeyeceği milleri yürüyen ve bununla gurur duyan insanlara rastladım. Sonu iyi biten her şey iyidir denir. İnsanları yürümekten dolayı mutlu ediyorsa, çok yaşasın Pokemon Go!

4.Pokemon Go doktorunuzu şaşırtır

Pokemon go’dan evvel spor alışkanlığını bir türlü oturtamamış insanlar, doktor randevuları ile ilgili tecrübelerini paylaşırken Pokemon Go oynamanın fiziksel sağlıklarını nasıl etkilediğinden bahsediyorlar artık. Doktora gittiklerinde doktorun ”spor yapmaya mı başladın?” sorusu ile karşılaştıklarını söylüyorlar. Her zaman derim; spor akıl, beden ve ruhu beslemeli. Mental olarak takıntı haline getirmediğiniz sürece, Pokemon Go süreçte kondüsyonunuzu arttıracak, hareketsizlik kökenli rahatsızlıklarınızı çözme konusunda işe yarayacaktır.

5.Pokemon Go erken uyanmanıza yardımcı olur

Sabah erken uyanıp antrenman yapmak zordur. Sabah antrenmanları da zordur. Lakin işe yürüyerek gidenlerden olduğunuzu ve mecburen erken kalktığınızı hayal edelim. Her zaman tavsiye edildiği üzere de bi’ 20 dakika daha erken kalkıp antrenman yapmanızın sağlığınız için iyi olacağının antrenörünüz tarafından tavsiye edildiğini de hayalimize ekleyelim. Bu ikinci kısım hepten hayal içinde hayal gibi oldu; ama olsun. Belki antrenörünü dinleyen vardır. Ve ve ve… İşe yürüdüğünüz standart bir yol olduğunu farz edelim; ama paralel tüm yollara pokemon dağıtmışlar misal. Ne yaparsınız? Ben söyleyeyim; bir 20-30 dakika erken kalkar, erkenden hazırlanır, işe giderken tüm paralel yollara uğrayıp, tüm pokemonları toplayıp işe fazladan yürüyüşü de cebe atmış şekilde mutlu mutlu gidersiniz.

6.Pokemon Go spor partneri edinmenize sebep olur

Salonda partner bulmak her zaman kolay değildir; ama  sizinle aynı muhitte oturan sevdiğiniz bir arkadaşınızı Pokemon Go oynamak için dışarı çıkarmak çok çok kolay olabilir. Böylelikle sıkılmadan, yorulduğunun farkına varmadan saatlerce yürüyüp, pokemon peşinde koşabilirsiniz.

7.Pokemon Go forma sokar

Hamburgeri, gazlı içecekleri, katkı maddesiyle dolu market ürünlerini bilgisayar başında tüketmeye alışmış bir jenerasyonu sokağa çıkarmanın en zeki yoludur Pokemon Go. Belki Pokemon avlarken, termosunun dolu olup olmamasına takılan, meyve ve kuru yemişini yanına alan da vardır. Bahaneyle hem egzersiz yapmak, hem de mola vermemek adına hızlıca tüketilecek, sağlıklı atıştırmalıklardan tüketmek… Olamaz mı, olabilir.

8.Pokemon Go fitness yaratıcılığınızı arttırır

Misal zaten spor alışkanlığı olan biriyseniz, kendi kendinize şu tip ”challenge”lar yaratabilirsiniz; Squirtle’yi yakaladığımda 10 Lunge yapacağım. Ya da; Rattata’yı yakalamadan evvel 10 Jumping Jack yapacağım. Ya da; Growlithe’yi gördüğüm an 10 push up yapacağım. Bence pokedex’inizi karşınıza alın, her birine birer egzersiz yazın. Fonksiyonel egzersiz yapabilmek adına Pokemon Go’yu fırsata dönüştürün.

Her zaman kurduğum bir cümle var: Fitness yeni nesil trendlerin tepesinde. Sosyal medyaya bakın… Özellikle İnstagrama…. İnanılmaz sayıda fitness videosuyla karşılaşacaksınız. Yogacılar, pilatesçiler, gymrat diye adlandırdığımız hayatını spor salonunda geçiren tipler, dövüş sporları ile uğraşanlar… En popüler hesaplar temelde bu tip sporcu hesapları. Dolayısıyla her ne kadar oyun sektörünün de büyük ve kapsamlı bir sektör olduğunu kabul edenlerden olsam da, popülerlik mevzu olduğunda oyun sektörü fitness sektörünün aleni gerisinde kalıyor Oyun sektörü ne yapabilirdi? Böylesine popüler bir alandan beslenebilirdi. Dolayısıyla Pokemon Go’yu yarattı. . Neden Pokemon? Çünkü Pokemon bir klasik. Büyük küçük herkes tarafından seviliyor. Belki Kenshin’i herkes bilmez, Naruto’yu bilmez; ama Pokemonu herkes bilir. Dolayısıyla bu kadar popüler iki şeyi birleştirmek doğal olarak bir tür çılgınlık yarattı. Bu çılgınlık hem sektörleri besledi, hem de kilo problemi yaşayıp, salona gitmekten zevk almayan insanlar için bir alternatif olarak ortaya çıktı.

Bence siz de oynayın, fit, sağlıklı, mutlu, pikap ika pikaaaa kalın! Sevgiler…