BİR FİLM YILDIZI GİBİ ANTRENMAN YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

Hepimiz yabancı film ve dizileri izlediğimizde, son dönemlerde fark ettiğimiz bir durumla karşılaşmışızdır. Bırakın başrol oyuncularını, yan rollerdeki aktörler dahi fizikleriyle son derece dikkat ve ilgi çekmektedir. Ortalıkta uçuşan six pack’ler ve dolgun kalçalar karşısında adeta hipnotize olmuşçasına bir çoğumuz kendini kaçınılmaz gerçeğe, spor ve beslenme ikilisine bırakmaktadır. Peki, bu aktörler bir filmde gayet sıska ya da fazla kiloluyken bir başka projede nasıl bu halde, deyim yerindeyse “kaya” gibi oluyorlar? Sırları ne olabilir ki? Yaklaşın, bunun sırrını sizinle paylaşacağım…

Unutmayın ki bir aktörün en büyük yatırım ve sermayesi bedeni, mimikleri, sesi ve bedensel yetenekleridir. Bunu geliştirmek için normal insanlar gibi günde 1 saat spor yaptıklarını zannetmeyin. Günlerini ve saatlerini spor salonlarında ve 24 saatini beslenmesine dikkat ederek geçirmektedirler. Her birinin özel antrenörü ve diyetisyeni, bir çoğunun da yaşam koçu bulunmaktadır. Ülkemizde ise son birkaç yılda popüler dizi oyuncuları da bu gerçeği fark edebilmiş ve tiyatro yeteneğinin yanı sıra bedensel gelişimini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bunun bir çok örneğine antrenörlüğünü yaptığım ünlü isimler sayesinde şahit oluyorum. Dünya çapında bir çok aktör farklı spor branşları sayesinde vücutlarını şekillendirmektedir. CrossFit, Kick Boks, fitness, yoga, pilates, yüzme ve daha bir çok spor dalı vücut şekillenmesinde önemli roller oynamaktadır.

Tabii ki sadece spor ve beslenmenin yetmediği noktalar vardır. Bu durumlarda da aktörlerin hızlı gelişimler için bazı “anabolik” etkenler kullanarak steroid ve doping yollarına başvurduğu bir çok profesyonel tarafından da bilinmektedir. Fakat bunun başvurulması gereken bir yol olmadığını belirtmek zorundayım. Hepinizin “Peki, bu vücuda nasıl sahip olacağız?” dediğini duyar gibiyim. Aslında denklem basit, uygulaması sabır isteyen bir süreçtir. Süreçtir diyorum çünkü sizin için bunun gerçekleşmesi aktörler gibi kısa bir sürede değil, biraz daha uzun bir sürede olması daha doğru olacaktır.

Şimdi gelelim bir çok “kaya” laşmış aktörlerin son dönemlerde uyguladığı mükemmel bir antrenman sistemini paylaşmaya. Bu sistemin adı Circuit Training. Circuit Training, 4 veya 8 hareket belirleyerek bu hareketleri, hareketlerin zorluğuna göre süre ve tekrar sayısıyla belli bir ritim ve düzende yapılmasıdır. Ben sizlere örnek bir çalışma ile de durumu daha kolay göstereceğim.

Öncelikle bu hareketlerin belli bir seviye fitness geçmişi olan kişilerin daha rahat yapabileceğini unutmayın. Ben sizler için 7 hareket belirledim. Bu istasyonu toplamda seviyenize göre 2-4 tur arasında dönebilir; hareketleri ise 30-45 saniye arasında uygulayabilirsiniz. Unutmayın, aralardaki dinlenme süreniz en fazla 1 dakikadır! Evet, bir aktör gibi çalışmaya hazır mısınız? Kıyafetlerinizi hazırlayın…

1. İp atlama: İpi boyunuza uygun bir seviyeye getirin ve bu efsanevi hareketi tam 2 dakika boyunca uygulayın.

2. Bodyweight Squat: Efsaneleşmiş bir hareket daha. Kalçanız yere paralel olana dek aşağı oturup kalkın.

3. Bodyweight Push Up: Evet, klasik şınav. Dikkat edin, kalçayı yukarı kaldırmak yok!

4. Swissball Crunch: Pilates topunu ayaklarınızın altına koyun, elleri yukarı doğru kaldırın ve sırtınız yerden kalkacak şekilde mekiğinizi çekin.

5. Band Triceps Extension: Pilates bandını tek elinizle ucundan tutun ve kolunuzu yukarı kaldırın. Diğer elinizle de bandın diğer ucunu kalça hizanızda tutun. Yukarı kaldırdığınız elinizi ensenize doğru indirip tekrar kaldırın.

6. Band Biceps Curl: Pilates bandını ayaklarınızın altına koyun ve iki ucunu tutun. Dirseklerinizi kırarak kolunuzu yukarı doğru bükün.

7. Mountain Climber: Ellerinizi yere koyun, ayaklarınızı geriye uzatın ve dizlerinizi sırasıyla ve belli bir tempoda tek tek karnınıza doğru çekin.

mountain

Doğru Ürünlerle Daha Hareketli Bir Yaşama Başlayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Bayram Kilolarından Nasıl Kurtulursunuz?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=5590″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Koşudan Nasıl Daha Çok Keyif Alırsınız?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=5303″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]