Beyni Güçlendiren 6 İpucu

shutterstock_535457461

Her ne kadar ağaç yaşken eğilse de bu kural her zaman doğru olmak zorunda değil. Bebeklerin yemek, uyumak ve öğrenmekten başka işleri yokken gerçek hayatın tüm kısıtlamalarını yaşayan ve yıllar boyu zaten birçok şey öğrenmiş olan olgun beyinlerimizi yeniliklere zorlamak kulağa çok zor gelebilir. Fakat öğrenmeye çocuksu bir açıdan yaklaşarak kendinize yeni hedefler, öğrenilecek konular veya hobiler belirlerseniz, beyninizi zinde ve genç tutabilirsiniz. Uzmanlara göre, yaşlandıkça kariyerlerimize ve uzmanlık alanlarımıza odaklanarak “geniş öğrenme” den “uzmanlaşmış öğrenme” ye geçiyoruz. Uzmanlaşmış öğrenme de zaman içinde bilişsel olarak gerilemeye sebep oluyor. Bu tuzağa düşmek yerine aşağıdaki altı stratejiyle yetişkinlik hayatınızda da geniş öğrenmeyi benimseyebilirsiniz. Bu yöntemlere gerçekten şans verirseniz, kendi gelişiminizi net bir biçimde görebilirsiniz.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Bir gününüzü özetlememiz gerekirse; her sabah aynı saatte kalkıyorsunuz, aynı rotayı izleyip uzmanlaştığınız belli bir işi yapıp ardından konfor alanınız olan evinize geri dönüyorsunuz. Çoğu zaman bu rutin büyük değişimlere uğramıyor. Bu benzer deneyimler beyninizin belli bölümlerini kullanarak sizi sınırlıyor. Uzmanlara göre, eğer yeni bir şey öğrenmek istediğinizde bunu kolayca yapabiliyorsanız muhtemelen öğrenmeye çalıştığınız şey zaten aşina olduğunuz konulara benziyor. Aşina olduğunuz durumlara tamamen zıt bir şeylere odaklanmak sizi zorlar fakat bilişsel gelişiminiz için daha faydalı olur.

shutterstock_213951496

Kendinize Bir Öğretmen Bulun

Özellikle yeni bir şeyler öğreniyorlarsa, yetişkinlerin bunu tek başlarına başarmaları oldukça zor olabilir. Sorumluluklarınızı yerine getirmek için sizi zorlayacak durumlar yaratmalısınız; örneğin spor salonuna üye olun ve kişisel koçla çalışın ya da öğrenmek istediğiniz konu için özel ders veya sınıflara kayıt yaptırın. Eğer özel öğretmeni karşılayamazsanız, herkesin birbirine uzman olduğu konuyu öğrettiği etkinlik gruplarını araştırabilir ya da böyle bir etkinliği siz başlatabilirsiniz. Elinizin altında internet varken özel öğretmeni online olarak bulmak da oldukça mümkün.

Kendinize İnanın

Kendinize inanmayı klişe bir söylem olarak düşünmeyin. Toplumun oluşturduğu belli kimliklere büründükten sonra onlardan çıkıp kendiniz için yeni şeyler yapamayacağınızı düşünebilirsiniz. Çünkü genel görüşe göre yetişkinliğinizde yenilikleri başarmak için doğal bir yeteneğiniz olması gerekir ve çok çalışmak yetersizdir. Yeterince pratik yaparak hedefinize ulaşabileceğiniz konusunda zor olsa da kendinizi ikna etmelisiniz. Sürece inanmayan insanların görüşlerinin sizi etkilemesine izin vermeyin.

Cesaretlendiren İnsanları Çevrenizde Tutun

Hata yapma korkusu, yetişkinlerin yeni şeyler öğrenme konusunda yavaş olmasının bir başka nedenidir; deneyip başarısız olursak eleştiri, para kaybı veya kovulmayla karşı karşıya kalabiliriz. Ve eğer bir konuda iyi değilsek, onun için işimizden vazgeçmememiz birçok kez söylenir. Bu nedenle iş yerinizde ve evinizde hata yapmaya izin veren, hatalarınızdan ders almanızı sağlayan bir ortam oluşturmanız önemli. Çevrenizi pozitif enerjiyle doldurmaya çalışın. Hatta bu pozitif enerjiyi sadece yapmak istediğiniz konuları düşünürken değil her an güçlü tutmanız sizi daha iyi hissettirebilir.

shutterstock_571384834

Ciddi Bir Plan Yapın ve Vazgeçmeyin

İnsanların motive olma biçimleri oldukça bireysel olduğu için size ilham veren şeyleri kendiniz bulmalısınız. Örneğin yapılan bazı araştırmalara göre yeni hedeflerinizi ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşmak sizi yüksek derecede motive edebilir. Eğer karşılayabiliyorsanız İtalyanca öğrenirken Roma’ya bir gezi düzenleyebilirsiniz ya da tenis öğrenmeden önce güzel bir raket ve şık tenis kıyafetleriyle kendinizi öğrenmeye hazır hissedebilirsiniz.

Bir Seferde Birden Fazla Şey Öğrenin

Zamanınız çok değerli, değil mi? Bu nedenle sıfırdan başlayacağınız bir konudan hemen vazgeçmeye çok hazırsınız. Fakat bunun yerine birkaç yeni konuya odaklanarak enerjinizi farklı konulara bölebilirsiniz. Böylece beyninizi de birbirinden farklı yönlerde esnetmiş olursunuz. Tabii bu aynı anda tamamen alakasız dört konuyu öğrenmeye çalışın anlamına gelmiyor. Geçen yıl yeni bir dil öğrenmeye başladıysanız bu yıl bir yandan dilinizi geliştirirken diğer yanda dans dersleri alabilirsiniz. Heykel, çizim ve boyamayı öğreneceğinize becerilerinizi zorlayarak müzik, resim ve dil dersleri alabilirsiniz. Farklı konular beyninizin gelişmesini daha yüksek seviyede sağlar.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.