Beyaz Sneaker Nasıl Beyaz Kalır?

İnsanlar ikiye ayrılır; beyaz sneaker’ı temiz tutabilenler ve diğerleri. Belki siz eski ve biraz da kirli görünen beyaz sneaker’ın daha havalı olduğunu düşünüyorsunuz ama çoğunluk için beyaz tutabilmek bir mesele.

Topuklu ayakkabıları her gün giymeyi başarabiliyorsanız, sizi tebrik ediyoruz. Yine de ayakkabılığınızda bir ya da daha fazla spor ayakkabı olduğundan şüphemiz yok. Son dönemde, özellikle 80’ler ve 90’ların modaya etkisiyle beyaz sneaker’ları her şeyle giymeye başladık. Klasik elbiselerin altına bile sneaker giyerek cool olma seviyenizi arşa taşıyabilirsiniz. Tabii en şık halini koruması demek bu ayakkabıların ilk günkü gibi beyaz kalması anlamına geliyor. Nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz var mı?

Özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, ayakkabıları değil beyaz tutmak koyu renklileri bile koruyabilmeniz zor. Dün almışsınız da bugün giymeye başlamışsınız gibi görünen beyaz spor ayakkabıların sırrını yazdık. Okumaya devam edin!

Fotoğraf: Getty Images
  • Beyaz ojenin gücü: Ayakkabınızda küçük çizikler ya da yarıklar oluşmaya başladıysa beyaz oje yardımıyla onları doldurabilirsiniz.
  • Sihirli süngerleri duydunuz mu? Gerçekten özel güçleri olduğunu düşünebilirsiniz çünkü her şeyi temizliyorlar. Ayakkabınızı şöyle bir parlatmak için ıslak mendil kullanabilirsiniz. Eğer elinizin altında ikisi de yoksa kuru bir bezi sirkeyle biraz ıslatıp küçük lekeleri temizleyin.
  • Çamaşır makinesi mi? Asla! Beyaz sneaker’ları asla çamaşır makinesinde yıkamayın. En hafif programda bile makinenin içi ayakkabılarınız için fazla sert kalır. Manuel temizliğe devam!
  • Ulaşılması zor bölgeler için eski bir diş fırçasının yerini hiçbir şey tutamaz. Ilık su, hassas ciltlere özel bir sabun (sonuçta sahip olduğunu en hassas ayakkabı için gerekli) ve diş fırçasıyla ayakkabınızı temizleyebilirsiniz. Yumuşak hareketlerle yapmayı unutmayın.
  • Tül perdelerinizi bile attığınız makineye ayakkabılarınızı atamamak sizi rahatsız ediyor değil mi? Ama bu riski almaya değmez. Bunun yerine ayakkabıyı ılık suya bastırın ve kirini atmasını bekleyin. Ardından sabunlar yıkayın ve kurumaya bırakın.
Fotoğraf: Getty Images
  • Ayakkabıları yıkadınız ama nasıl kurutacaksınız? Peteğe yakın tutmak mantıklı olsa da kombi kapalıyken bunu yapmak mümkün değil. İşte o zaman nemin hızlıca kuruması için ayakkabınızın içine kağıt mendil koyabilirsiniz.
  • Bir şekilde ayakkabınızın yağ ile buluştuğunu, daha doğrusu kirlendiğini düşünün. Korkunç değil mi? Üstelik çözümsüz olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında önceki yöntem bunda da geçerli; en hassas şampuanınız, ılık su ve diş fırçası! Ta da! Artık sneakerınız patates kızartması gibi görünmüyor.
  • Beyaz ayakkabılarınızı tıpkı cildinize özendiğiniz gibi özenmelisiniz. Güneşin altında bırakmak sizi yalnızca kısa vadede yeni bir ayakkabı arayışına girmek zorunda bırakır. Renk değişimlerinin hızlanmasını istemiyorsanız, ayakkabılarınızı kapalı ve serin bir yerde muhafaza edin.
  • Çamaşır suyu kullanmak hakkında ne düşünürsünüz bilmiyoruz ama ayakkabı temizliğinde şans verebilirsiniz. Tek şart; suyla seyreltmelisiniz. Oran olarak bire beşi kullanırsanız beyaz sneakerlarınızı sarıya dönmeden temizleyebilirsiniz. Ünlü diş fırçası burada da devreye giriyor. Yumuşak hareketlerle lekelerin üstünden geçin ve işiniz bittikten sonra soğuk suyla duruyalın. Ayakabbılarınız ilk günkü gibi görünecek.