BEBEKLERE ÖZEL PARTİLERDE YENİ TREND: CAKE SMASH VE SIP&SEE

Doğduğu andan itibaren temiz pak baktığınız, neredeyse hiç yalnız bırakmadığınız, en güzel cicilerini giydirdiğiniz bebeğiniz için öyle bir an geliyor ki, hayatındaki ilk özgür, dağınık hatta tabiri caizse kirli anlarını yaşıyor ve siz bu anlara muhteşem kahkahalarla ortak oluyorsunuz.

Nasıl mı?

Son birkaç yılda yurt dışında trend olan ve ülkemizde çok az kişinin denediği şekliyle, Cake Smash yani Pasta Parçalama sanatı sayesinde.

Cake Smash nedir?

Bebeğiniz 6. ayına  ya da 1. yaşına girerken, önüne bir pasta koyuyorsunuz ve onu doyasıya parçalamasına, üstünü kirletmesine izin veriyorsunuz. Bu esnada ortaya çıkan yüzlerce güzel fotoğraf karesine de ömür boyu bakmaya doyamıyorsunuz.

Bebeğinizin ilk defa bu kadar çok pasta tattığı ve ilk defa tek başına her şeyi yapmaya özgür olduğu bu anlarda, ufak birkaç hazırlık yaparak bebeğinizi kocaman bir kremalı pasta ile yerde baş başa bırakıyorsunuz ve o yeni keşfettiği tatların keyfini sürerken siz de gülücüklerinin keyfini sürüyorsunuz.

Ne zaman?

Genellikle 1. yaş doğum gününe yaklaşırken aile arasında yapılmakla birlikte 6. ayını kutlamak için de yapılmaktadır.

Kimleri davet etmeliyim?

Çok kalabalık bir izleyici kitlesi bebeğinizi huzursuz edeceğinden aile içerisinde çok yakınlarınızla, hatta bebeğinizin de bildiği alıştığı simalarla yapmanız çok daha keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Bebeğinizin başrolde olduğu bu anları unutulmaz kılmak için isterseniz bu iş için uzmanlaşmış fotoğraf sanatçılarından ya da organizasyon firmalarından hizmet alabilir; ya da evde biraz hazırlıkla kendiniz yapabilirsiniz.

 İşte gerekli ortam ve malzemeler:

 • Arka fon: Güzel, sade ve yaratıcı olmalı, ancak çok karışık olmamalı, odak bebeğinizde olmalı. Ponponlar, bayraklar, balonlardan bir tanesini seçip sade renkler kullanabilirsiniz.
 • Zemin: Şeffaf sert bir malzemeyle ya da kaydırmayacak, yıkanabilir, tercihen düz renk bir zemin örtüsü kullanabilirsiniz.
 • Pasta: Tercihen beyaz kremalı, gıda boyası olmayan ve ev yapımı, dev bir pasta olmalı. Çikolatalı ve kırmızı renkli pastalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.
 • Kıyafet: Papyon, kravat, pantolon askısı, şapka, tütü, saç bandı, kolye, bikini üstü, elbise, toka, bere, fular arasından dilediğinizi seçebilirsiniz; tercihen bebek bezi ve bir adet aksesuar kullanılıyor. Unutmayın ki ne giyerse giysin, baştan sona pasta ve krema olacak.
 • Ve tabii ki fotoğraf makinesi ve yüzlerce poz.

Fikirler ve öneriler:

 • Evcil hayvanınız varsa, onu da oyuna dahil edebilirsiniz.
 • Bebeğiniz daha önce hiç bütün pasta görmedi ve tatmadıysa çekimser durabilir. Bu durumda parmağınızla kremadan azıcık alıp tadına baktırabilirsiniz. Hangi bebek tatlıya hayır der ki…
 • Başlamadan önce banyoyu hazır tutun; hatta kendiniz için de yedek kıyafetler de hazırlayın. Çünkü dayanamayıp fotoğraf karelerine siz de girmek isteyebilirsiniz ya da en azından bebeğinizi kucağınıza almanız gerekebilir.
 • Bebeğinizin uyku ve yemek saatine göre planlayın, çok aç ya da çok tok olmaması ve uykusunu almış olması sizi daha da rahat ettirecektir.
 • Fotoğraf makinesi açısını, pastayı, süslemeleri, ve hatta misafirlerinizin duracakları yerleri dahi hazır ettikten sonra bebeğinizi pasta parçalama için getirin.

Yeni Ebeveynler, doğumdan sonra Sip&See Partileriyle bebeklerini sevdiklerine tanıştırmayı tercih ediyorlar.

Bebeğinizin doğumundan itibaren başlayan koşuşturma sürecinde, herhalde en son isteyeceğiniz şey en bakımsız, en yorgun anlarınızdan birinde bebeğinizi görmeye çat kapı gelmek isteyen tanıdıklarınız ve iş arkadaşlarınız olur. Bebeğiniz doğmadan önce bir Hoş Geldin Bebek Partisi yapmış olabilirsiniz ya da buna tamamen karşı olabilirsiniz. Tam da bu noktada, tüm yeni anneleri rahatlatacak ve hatta doğumdan sonra belki de ilk kez prenses gibi hissettirecek yeni bir önerimiz var: Sip&See Partisi

Sip&See nedir?

Geleneklerimizdeki Diş Buğdayı’na benzer bu trendin henüz Türkçe’de bir karşılığı olmasa da, kısaca arkadaşlarınızın sizin belirleyeceğiniz bir zaman dilimi içerisinde bebeği tebrik etme amaçlı olarak bir içecek için uğramalarıdır.

Ne zaman?

Bebeğiniz eve geldikten sonra 2 ile 8 hafta arasında evinizde yapılır. Doğumdan önce zamanını belirleyip tanıdıklarınıza iletirseniz, bebeği görmek için böyle bir toplanma olacağını bildiklerinden doğumdan hemen sonra gelmeyeceklerdir. Böylelikle bebeğinizle olacağınız ilk alışma haftalarınız daha rahat geçecektir.

Kimleri davet etmeliyim?

Doğumdan önce yapılan Baby Shower partileri genellikle kadınlara yönelik ve kalabalık yapılmaktadır. Doğumdan sonra evde yapacağınız Sip&See partisi ise daha yakınlarınızın ve isterseniz iş arkadaşlarınızın ailece katılabilecekleri buluşmalardır.

Yeni ebeveynler neden Sip&See partilerini tercih ediyor?

 • Sip&See partilerinin en önemli özelliği rahat davetler olmalarıdır. Belirleyeceğiniz bir zaman aralığı (örneğin, saat 12:00 – 15:00) hem herkesin aynı anda gelmesini engellemiş hem de katılımcılara zaman özgürlüğü yaratmış olacaktır.
 • Baby Shower partilerindeki süslemelerin, oyunların, ikramların aksine, burada amaç yeni anneyi ve yeni doğanı yormamak, hatta doğumdan sonra en rahat edecekleri, keyifle iletişim kurabilecekleri bir gün olarak planlamaktır.

Nasıl planlamalıyım?

 • Bu partilerde hafif atıştırmalıklar ve meyveler olmakla birlikte, sadece içecekler de ikram edilebilir. Mevsimine, günün saatine veya tercihinize göre çay, kahve, meşrubat, limonata, meyve kokteyli hatta dilerseniz hafif bir şarap ikram edebilirsiniz. İkramları bir masaya açık büfe şeklinde koyarsanız, fazla yorulmamış ve hem bebeğinizle hem de misafirlerinizle tek tek ilgilenme fırsatı yaratmış olursunuz. Dilerseniz, en yakın birkaç arkadaşınızdan planlama için destek isteyebilirsiniz.
 • Eğer Baby Shower düzenlediyseniz, Sip&See davetiyenize hediye istemediğinizi kibar bir dille belirtmeyi değerlendirebilirsiniz.
[