BEBEĞİNİZİN HASTANE ODASI SÜSLEMELERİ İÇİN 5 İPUCU

Anne ve bebeğin kavuşmasının ilk saniyeleri, sevinç gözyaşları, çığlıklar, klik sesleri, öpücükler ve kocaman kocaman gülümsemeler… İşte bu tabloya biraz daha renk katacak, bir kaç farklı detayla ömür boyu hatırlanacak anılar bırakacak bir konudan bahsetmek istiyoruz. Son yıllarda, özellikle de özel hastanelerin doğum odalarında yapılan bebek hastane odası süslemeleri için 5 ipucuyu hemen keşfedin.

1. Mutluluğunuzu arttırmak için sadelik ve ferahlığı seçin.

Doğuma hazırlık sürecinizde hastane ve doktor seçiminin yanı sıra bebeğinizin odasını ve kıyafetlerini hazırladınız; belki son haftalara kadar yoğun çalıştınız; kalabalık ve şenlikli bir Baby Shower yaptınız; çevrenizden öneri adı altında bir çok farklı görüş dinlemekten yoruldunuz ve en önemli anınıza çok yaklaştınız. İşte tam bu noktada hastane odanızın sade ve ferah süslenmiş olması, bedenen ve zihnen siz doğuma hazırlanırken sizi daha da rahatlatacaktır. Bu nedenle hastane odası dekorasyonlarınızı; kapı, puset ve yatak süsünüzü, hatta ikramlarınızı seçerken kendinizi o an nasıl iyi hissedecekseniz o doğrultuda renkler ve malzemeler seçmeye özen gösterin. Dilerseniz sevdiğiniz bir kahraman, bir şehir, bebeğinizle özdeşleştirdiğiniz bir yer/mevsim/hikaye gibi temalar seçebilir ya da sadece isim ve cinsiyete özel süslemeler yaptırabilirsiniz.

Kapı tülü, kapı süsü, yatak başı ve ayak süslemesi, puset süsü, cibinlik, anne ve bebek için uyumlu kıyafetler, yiyecek ve içecek ikramlarının olduğu şeker büfesi, balonlar, duvar süsleri, isimlikler, ailenin fotoğrafları, hatıra ve hediye masası gibi dekorlar, hastane bebek odası süslemesi yaparken ya da profesyonel bir firmadan destek alırken isteğinize göre kişiselleştirerek yaptırabileceğiniz detaylardır. Üstelik bebeğinize özel yapılan kapı süsü gibi malzemeleri daha sonra bebeğinizin odasına asabilirsiniz.

2. İkramlarınızla ziyarete gelenlere teşekkür edin.

Hastane odası süslemelerinin bir parçası olarak şeker büfesi, bebek temalı cupcakeler ve kurabiyeler yaptırabilir; ikram masanıza ekleyeceğiniz lohusa şerbeti, mevsimine göre yapılmış kompostolar ile misafirlerinizi gülümsetebilirsiniz. İkramlarınızın seçiminde şıklık ve lezzetin yanı sıra;  siz odada kaldığınız sürece dayanabilecek, oda sıcaklığında bozulmayacak, kokmayacak ve geniş damak tadına hitap eden seçeneklere odaklanmanızı öneriririz.

3. Hatıralar… Hatıralar…

Bir tanenize ileride “Sen şu kadarcıktın, ne zaman bu kadar büyüdün?” cümlesini söyleyecek yakın dostlarınızın ve aile üyelerinizin olması, onlarla birlikte büyümek ve gelişmek ne kadar şanslı bir durum. Okumayı öğrendiğinde ona verebileceğiniz en değerli hediyelerden biri de doğum ziyaretine gelen dostlarınızın, ailenizin ve tabi ki de sizin ona yazdığınız yazılar, sözler, şiirler olacaktır. Bu yüzden, farklı model ve çeşitlerdeki anı defterleri ya da ilk söz defterlerinden edinebilirsiniz.

Diğer bir yandan da, kurabiye, şekerleme kutusu, melek objesi ya da temanıza uygun hazırlatabileceğiniz el emeği hediye seçenekleriyle; misafirlerinize bebeğinizden sıcacık bir hatıra hediye edebilirsiniz.

4. En önemli detay: Sımsıcak fotoğraf kareleriniz

Bebeğinizle ilk göz göze geldiğiniz andan, çekirdek aileyi tamamladığınız sevgi dolu anlara kadar her detayınız fotoğraf karelerine sığmayacak kadar mükemmel olsalar da, doğum hikayenizin en önemli unsurlarından biri fotoğraflarınız olmalı. Son yıllarda her bakışınızda size o anları yeniden yaşatan güzellikte fotoğraflar çeken doğum fotoğrafçıları çoğaldı; dilerseniz onlardan birini seçebilir ya da bir yakınınızdan gün boyunca sizleri bol bol fotoğraflamasını rica edebilirsiniz.

5. Bütçeniz ile ilgili ipuçları ve önemli noktalar

  • Özel hastanelerin bir kısmının anlaşmalı doğum fotoğrafçısı ve doğum odası süsleme firmaları bulunmaktadır. Hastanelerin anlaşmalı olduklarının dışında da farklı birkaç firmadan fiyat teklifi alarak ve mümkünse yüz yüze görüşerek kalbinize dokunmayı başarabilen, detaylara önem veren, işini ciddiye alan bir firma ile çalışmanızı öneririz.
  • Hastanelerin doğum katında izin vermedikleri bazı yiyecek, içecek veya çiçekler var ise önceden yönetime sizin ya da organizasyon firmasının danışmasını öneririz, bu doğrultuda fazla maliyetlerden kaçınabilirsiniz.
  • Bütçeniz, doğum odası süslemenizin formatı ve detayları için önemli bir unsurdur. Daha sonradan bebeğinizin odasında da kullanabileceğiniz, isme özel hazırlanmış kapı süsleri ve dekorlara odaklanarak, yiyecek ve içecek ikramlarında 1-2 gün dayanabilecek, lezzetli, az ve öz seçimler yaparak bütçenizi dengeleyebilirsiniz.

Ebru Erdem

Event Designer

Anne Adayları ve Anneler İçin Her Şey