Başarılı İnsanların 10 Alışkanlığı

basarili-erkeklerin-aliskanliklari-1

Tıpkı çöp toplama işiyle milyarlar kazanan Wayne Huizenga’nın dediği gibi “Bazı insanlar başarılı olmanın hayallerini kurarken, diğerleri her gün kalkıp bunu gerçekleştirir.” Peki böyle başarılı insanları diğerlerinden ayıran ne? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Günün İlk Işıklarına Uyanmak

Erken kalkan yol alır diye boşuna dememişler. Başarı da erken kalkmaktan geçiyor. Örneğin Disney’in yöneticisi Bob Iger her sabah 4:30’da uyanıyor. Richard Branson ise her sabah 5:00’te güne başlıyor. Herkesten önce güne başlamak başarılı erkekler arasında ( tabii bu başarılı kadınlar için de geçerli, tıpkı diğer alışkanlıklar gibi!) oldukça popüler bir alışkanlık. Kendilerine ve işlerine daha çok vakit ayırabiliyorlar.

Tek Bir İşe Odaklanmak

Birçok işi yapabilecek kapasitede olduğunuzu düşünmek sizi mutlu ediyor olabilir fakat başarı tam tersinde gizli. Bill Gates bile “derin bir motivasyonla” çalışırken daha başarılı olduğunu söylüyor. Elinizde yarısı bekleyen bir yapılacaklar listesi tutmak yerine bir saatinizi sadece bir işe ayırın.

basarili-erkeklerin-aliskanliklari-6

Spor Yapmak

Spor yapmak için vaktiniz mi yok? Barack Obama her gün en az 45 dakika egzersiz yapıyor, Mark Zuckerberg ise haftada üç kere uyguladığı yoğun bir spor porgramına sahip. Çalışmalar, kalp atışınızı hızlandırdığınızda yaratıcılık ve beyin işlevinin arttığını gösteriyor. Şirketleri ve ülkeleri yönetenler vakit buluyorsa bahaneniz olmamalı!

Öncelikleri Sıralamak

Yaptığınız işi çok sevmeniz ve ona saygı duymanız harika bir şey fakat hayatınızı işinizin yönetmesi o kadar iyi değil. İş ve özel hayatınızı dengelemelisiniz. Hollywood’un en ünlü oyuncularından Tom Hardy hala komedi skeçleri yazıyor. Leonardo DiCaprio ise işinin uzmanı bir bilgisayar oyuncusu. Siz de stresli olduğunuz zamanlarda kendinize eğlenecek bir şeyler bulabilirsiniz.

Hata Yapmak

Kendinize hata yapmak için izin verin çünkü kimse mükemmel değil. Hataya yer vermemeniz gerektiğine inandığınız anlarda aklınıza “hayal gücü olmadığı” için işten kovulan Walt Disney’i ya da film okulundan üç kere kovulan Stephen Spielberg’ü getirmeye çalışın. İlk seferde başarılı olmak zorunda değilsiniz. Günü bir cümleyle özetleyeceğiniz günlükler tutun. Her Pazar okuyun ve neyi daha iyi yapacağınızı düşünerek diğer haftaya hazırlanın.

basarili-erkeklerin-aliskanliklari-3

Zenginliği Paylaşmak

Sadece para yardımı yapmaktan bahsetmiyoruz. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda zengin insanların yüzde 70’inden fazlasının ayda beş ya da altı saat gönüllü çalışmalarda yer aldığı görüldü. Başkalarına yardım etmek, enerjinizi de yenileyeceğinden  fırsat buldukça siz de çeşitli etkinliklerde yer alabilir ya da vaktiniz yoksa bağış yapabilirsiniz.

Minnet Göstermek

Başarınızda size yardımcı olan herkese zamanı geldiğinde teşekkür etmek, başarınızı arttırır. Örneğin teşekkür notu veya maili göndermek, hatta müşterilerinizle iletişim içinde olmak sizi daima başarıya götürür. Türkiye’den örnek verecek olursak, son dönemde dünyaca tanınan bir figür haline gelen Nusret Gökçe, sık sık restoranlarında müşterileriyle yakından ilgileniyor.

basarili-erkeklerin-aliskanliklari-2

Bölmek ve Fethetmek

Sıfırdan milyon dolarlık şirketler kuranların gelir kaynakları çoğu zaman tek değildir. Bir yan kaynak yani B planı geliştirmek, riskleri yönetmenin ve ortaya çıkabilecek olumsuzlukların üstesinden gelmenin bir yoludur.

Hafta Sonu Fatihleri

Zaman, başarılı insanların en önemli kaynaklarından biri ve hiçbiri bu kaynağı bilinçsiz kullanmıyor. Dolayısıyla siz de başarı yolundayken boş zamanlarınızı sosyal medya hesaplarınızı yenilemek yerine, aile ve arkadaşlarınızla kaliteli vakit geçirmek için kullanabilirsiniz. Özellikle Cumartesi günlerini kendinize ayırıp Pazar günü haftaya hazırlanmak enerjinizi yenilemeye yardımcı olur. Haftalık rutininizi en iyi şekilde yapmak için önerilerimizi okuyabilirsiniz.

Hayır Diyebilmek

Her işin üstesinden gelebileceğinize inanmanız harika fakat kapasitenizin farkında olmalısınız. Her şeye “Evet” diyerek kendinizi aşağı çekebilirsiniz. Önerimiz; sizin için en önemli 25 konuyu yazın ve içlerinden en önemli beş tanesini seçerek onlara yoğunlaşın.