Balayı Bavulunun Olmazsa Olmazları

ezgif.com-optimize (5)

Düğünlerin ne kadar detaylı planlamalar gerektiğini söylememize gerek yok, muhtemelen gayet iyi şekilde biliyorsunuz. Gezmeyi bir hayat tarzı haline getiren modern seyyahlar için bavul hazırlamak çocuk oyuncağı gibi olabilir ama kabul edelim herkes bu konuda profesyonel değil. Tabii başarılı bir bavul için biraz araştırma da yeterli olur. Hazırlanmaya bir liste yaparak başlayabilirsiniz. Bu listenin içinde olacaklara karar vermek için yardıma hazırız!

Balayı Bavulu Listesi Nasıl Yapılır?

Düğünün hemen ardından balayına çıkacaksanız biraz zorlanabilirsiniz. Dolayısıyla düğünle birlikte balayına da hazırlanmalısınız. En az bir hafta önceden listenizi yapmaya başlayın. Eğer ayrı ayrı “bavula girecekler” ve “bavula girenler” listesi yaparsanız, gözünüzden hiçbir şey kaçırmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer bavula yerleştireceklerinizi belirledikten sonra tüm temizleme ve ütü işlerini halledebilirseniz, götüreceğiniz her şey giyilmeye hazır olacak. Kuru temizleme ve diğer işlemleri de unutmayın!

Balayı Bavulunda Neler Olmalı?

Bavulunuzu hazırlarken kontrolden çıkıp beğendiğiniz her kıyafetinizi yanınıza almak isteyebilirsiniz. Fakat unutmayın, taşınmıyorsunuz! Öncelikle gideceğiniz yere göre kendinize bir renk skalası hazırlayın. Birbiriyle renk ve desen olarak uyumlu parçaları seçin. Eğer kolay buruşmayan kumaşları ve çok yönlü ayakkabıları almayı tercih ederseniz, zamandan ve yerden fazla fazla kazanırsınız.

Kıyafetler Bavula Nasıl Yerleştirilir?

Yanınıza alacağınız kıyafetler kırışmaya ne kadar dayanıklıysa balayı sırasında sizi o kadar az yorar. Ama eğer bu tip kumaşları sevmiyorsanız; bluzlarınızı düz, elbiseleri askısıyla, kuru temizlemeden gelen kıyafetleri paketlerinden çıkarmadan, pantolonları yuvarlayarak silindir şeklinde bavula yerleştirebilirsiniz. Keten gibi çabuk kırışan kumaşları da pantolonlar gibi silindir yapabilirsiniz. Ama katlanmamalarına özen gösterin.

Bavula Girmemesi Gerekenler Neler?

Hani gardırobunuzda en zor zamanlarınızda bile giymediğiniz o elbise var ya? İşte onu ve onun gibi bütün parçaları bavulunuzdan uzak tutun. Yanınıza almanız gereken tüm sıvıları da yeterince iyi paketlemeden yanınıza almayın! Çifter çifter paketlemek en iyisi çünkü yolda, özellikle uçakta olacaksanız patlayabilirler.

Ufak Tefek Parçalar Nereye Konur?

Çoraplar, iç çamaşırları, bikini ve mayolar, aksesuarlar… Bunların hepsi nereye girecek? Yanınıza aldığınız çanta veya clutch’ları takılar için, ayakkabıları çoraplar ve diğer parçalar için kullanabilirsiniz. İçine bir şey koyabileceğiniz hiçbir boşluğu es geçmeyin! Böylece yer konusunda büyük bir tasarruf sağlamış olursunuz.

Tatilde Aldıklarınızı Nereye Koyacaksınız?

Çantanızla birlikte götürdüğünüz diğer çantaya tabii ki! Eğer bavul seti kullanıyorsanız, kullandığınız bavulu bir büyük boyun içine koyun. Dönerken ya da duty free bölümünde alacaklarınız için kocaman bir yeriniz olsun. Eğer çanta içinde çanta fikri sizi rahatsız ediyorsa, ekstra küçük bir boyu yanınızda taşıyabilirsiniz.

Bavulda Nasıl Daha Fazla Yer Açabilirsiniz?

Aslında bavulu ne kadar az zorlarsanız o kadar iyi çünkü fermuarlar her zaman kolayca bozulmaya müsattir. Fakat her şeyi yerleştirdikten sonra bavulu kapatır, dik şekilde yere koyup biraz sallarsanız, biraz daha yer açılabilir. Bonus: Unutmayın, ağır eşyalar alta hafifler üste gelmeli!