AZ DAHA ÇOKTUR!

Derdimiz gücümüz az kalori alıp, çok kalori harcamak… Zira mevzu kilo vermek olduğunda yaygın bir davranış modeli var, o da kalori saymak. Az kalorili şeyler yersek kilo veririz, çok kalorili şeyler yersek kilo alırız gibi bir mantık türemiş. Ne yediğimize değil de, yediğimiz şeyin kalorisine dikkat eder, saman gibi diyet bisküviyi 1 adet elmaya tercih eder olmuşuz. Neden çünkü ikisi de aynı kalori imiş. Ama elma yiyen fit kalmış da diyet bisküvi yiyen şişmanlamış… Amanın, neden ki? Çünkü işin özü, doğru miktardaki kaloriyi doğru besinlerden almak, fazlasını da gün içinde yapılacak mini mini aktivitelerle atmaya çalışmak ki o kısmı aslında en kolayı. Vücut makine çünkü, nefes alırken bile kalori harcıyoruz.

O zaman bugünlük, herkes üzerine düşeni yapsın; siz beslenmenizi hele bir toparlamaya başlayın, ben de bugünün konusu, mini mini aktivitelerle 100’er 100’er nasıl kalori yakarsınız onu anlatayım.

1)40 dakika bulaşık yıkayın. Mutfağınız temiz, ruhunuz arınmış olsun.

2)Saçınızı 35 dakika boyunca şekillendirin. Saitamalar lütfen siz üstünüze alınmayın.

3)30 dakika boyunca evdeki eşyaların yerini değiştirin, evi yeniden dekore edin. Yenilik herkese iyi gelir.

4)Bir bebeği 25 dakika boyunca taşıyın. Direk üst bölge antrenmanı zaten.

5)35 dakika telefonda konuşun, konuşurken evi de turlayın.

6)20 dakika dans edin. Rihanna sırf bu iş için var.

7)Evden dışarıya 20 dakikalık bir gezi planlayın. Market olur, kahveci olur, köpeği çişe çıkarmak olur. Bulun bir yol.

8)Mutfaktaki rafları 25 dakikada bir şekle şemale sokun. Yulaf kutuları, kahveler, baharatlar belki birbirine girmiştir.

9)40 dakikalık bir yemek pişirme planı yapın, belki hazır yemek yapmışken dostlarınızı da eve davet edersiniz.

10)1 saatlik bir alışverişe çıkın. Belki spor salonuna gidecek taytınız falan kalmamıştır. Canınızdan kıymetli mi ayol, ısmarlayın bir tane kendinize.

11)25 dakikalık bir bahçıvanlık işine gönüllü olun. Belki ağaca çıkar kiraz toplarsınız, belki eğile kalka çilek. Her durumda süper bir fiziksel aktivite.

12)30 dakikada evinizi köşe bucak temizleyin. Belinize dikkat etmek suretiyle elbette. 100 kalori bahanesiyle ev çiçek olsun.

13)Biliyorum az kişinin hoşuna gidecek ama 40 dakika ütü yapın. Hot yoga gibi düşünün bu aktiviteyi, ne yapalım. İşin sonunda jilet gibi olmak da bonusu olsun.

14)Köpeğinizle beraber 25 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Köpek kısmı rahat durmaz, hızlanacaktır. 100 kalori zaten cepte; ama hızlanırsa da cabası.

15)Kediyle olmaz ama yine köpeğiniz için 25 dakikalık bir banyo sefası hazırlayın. Hem köpecik tertemiz olsun, hem de sevgi göstermek, kendinden başka bir canlı için emek harcamak, ona dokunmak kadar güzeli var mı?

16)20 dakika arabanızı temizleyin. Bitince de kendinizi temizler, Bebek’te üç beş tur atarsınız. Temiz hava, oh?!

17)Kışsa ve dolayısıyla çok da uzağa gidesiniz yoksa, 100 kalori uğruna, 15 dakika boyunca kapı önündeki karı temizleyebilirsiniz. Festival filmi tadında; ama olsun.

18)Deli gibi eğlenebildiğiniz arkadaşlarınız varsa buluşun edin bir şeyler yapın onlarla. Zira 38 dakika gülmek eşittir 100 kalori.

19)Bisikletinizi alıp kısacık bir yolculuğa çıkın. Gidiş dönüşte toplamda 15 dakikalık mini bir yolculuğun bedeli 100 kalori.

20)10 dakika yüzme, 35 dakika esneme odaklı dahi olsa yoga, 30 dakika golf… Hepsi 100’er kalori. İç ya da dış mekan alternatiflerinize göre birini seçin.

21)Çocuklarla 23 dakika oyun oynamak ya da evde kediniz ile koşuşmak da 100 kalori. Sosyalleşmek de cabası.

22)30 dakika frizbi, 21 dakika tenis, 35 dakika dart, 30 dakika bowling… Bunların hepsi minimumda 100 kalori.

23)Şaşırtıcı belki ama 65 dakika kitap okumak da hedef kalori miktarımızı garantiliyor. En yorgunumuz için bile süper etkinlik bence.

24)Aracınızı iş yerinizden 5 durak öteye park edin. İş yerine varmadan evvelki o yürüme mesafeniz size egzersiz olarak geri dönsün.

25)En sonuncu ve en önemlisi; şeker kavanozuna daha baştan uzak durun. Yani o gitmesini arzuladığın 100 kaloriyi bir saniyenin içinde, bir anlık zayıflıkla almayı verin.

Bu kalori sayma işi hiç sevmediğim işlerden biridir. Zira şöyle bir durum oluyor, bu mevzuda; misal bir dilim paket keki yediniz, aldınız 350-500 kaloriyi. Derin bir pişmanlığınız var ve gittiniz salona… Kardiyo yapmaya karar verdiniz. Bir saati de kan ter içinde koşu bandında geçirdiniz. Ha şimdi o keke dair ne varsa, bitti gitti mi? O ne olduğu belirsiz yağlar, bin bir çeşit koruyucu kimyasal, baş belası şeker vücuttan tamamen atıldı mı? Hiç sanmıyorum. İşin başında yapılması gereken, o 100 kaloriyi saymaktan ziyade, o 100 kalorilik kotayı ne ile dolduracağınıza karar vermek. Beslenirken seçimlerinizi doğru yapın. Temiz beslenin, kalori saymak derdine düşmeyin. Ha beslenmenizin ucu kaçtı, o zaman bir zahmet hareket edin. Sevgiler.