Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında açık ayakkabılar, sandaletler ve terlikler sağ olsun ayaklarımızla sık sık ilgileniyoruz. Ama kış mevsimi boyunca kapalı kaldığında ayaklarımızı unutmamız da gayet olası. Önerilerimizle kış boyunca ayaklarınızın pamuk gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Ayak bakımını ihmal ettiğinizde özellikle uzun süre ayakkabı içinde kaldığını düşünürsek, kuruluk ya da çatlak gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle hiçbir şey yapmasanız da en azından her akşam ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Ama önerilerimizi okuduktan sonra hepsini yapmak isteyeceğinize eminiz!

Eve gelir gelmez ayak bakımı olur mu?

Akşama kadar vücudunuzun tüm ağırlığını taşıyan ayaklarınız için bakımı öne almak çok zaman harcayacağınız bir durum değil. Tek yapmanız gereken ılık suyla sabunlayıp daha soğuk suyla durulamak. Ardından pudra ya da krem sürmek. İşte bu kadar, günlük bakımı tamamladınız!

Uyurken çorap giymek mi?

Evet çoğu kişi bunun o kadar da harika bir fikir olmadığını düşünüyor ama sabah karşılaşacağınız yumuşacık ayaklar için her şeye değmez mi? Tek yapmanız gereken ayaklarınıza bir bakım kremi sürüp ardından yün çorap giyerek uyumak. Tabii dikkat etmeniz gereken konu şu; parmak aralarına değil, topuklara ve parmaklara sürmeniz yeterli.

Olmazsa olmaz: Ponza taşı

Duşta ya da duştan çıktıktan sonra yumuşamış ayak derinizi ponza taşı yardımıyla ölü deriden arındırabilirsiniz. Böylece oluşan kuruluklar ve çatlaklar iyileşmeye başlar. Tabii ölü deriyle uğraşırken sağlıklı bölgeleri çok zorlamamaya dikkat edin. Zaten uyguladığınızda aradaki farkı kolayca anlayacaksınız.

Ayakkabı çeşitliliği için harika bahane!

Hep aynı ayakkabıyı giymek aslında çok sağlıklı bir durum değil. Tabii bu bilgiyi daha fazla ayakkabı almak için de kullanabilirsiniz. Yine de ayakkabı alırken eğer online sipariş ediyorsanız, ayak numaranıza uygun olması için en azından iki numara birden sipariş edin. Alacağınız ayakkabılar ortopedik olmasa bile tabanlıkla ayaklarınızı destekleyin ve tabii ki yanınızdan yara bandını yaz kış ayırmayın.