Antidepresanları Unutturan Üç Yiyecek

Bazı yiyeceklerin kaygı bozukluğu söz konusu olduğunda her şeyi daha kötüye götürdüğünü biliyoruz. Aslında bahsettiğimiz gıdalar, herhangi bir probleminiz olmasa bile sorun çıkarabilecek türden; işlenmiş etler, rafine karbonhidratlar ve yüksek kafein. Size zarar verecek ve kaygı düzeyinizi yükseltebilecek yiyecekler dışında bir de iyiliğinize olacak alternatifler olduğunu unutmayın. Sizi sakinleştirecek gıdaları bir araya getirdik. Diyetinizi sağlıklı düzenlediğiniz sürece, bedeninizin de buna karşılık vereceğini unutmayın.

shutterstock_571619575

Kaju Fıstığı

Beyin fonksiyonları için gerekli olan birçok mineral içeren ve zengin bir çinko kaynağı olan kaju, kaygılarınız sahneye çıkmaya çalıştığında onları yakalayan bir ajan gibi! Çinko, B-6 vitamini aktif formuna dönüştürür ve ruhsal dengeyi korumakla görevli nörotransmitter olan serotonin sentezine yardımcı olur.

shutterstock_519965206

Yulaf

Sağlıklı beslenmeye çalışanların vazgeçilmezi olan yulaf, kaygı ve strese karşı sizi koruyacak magnezyum ve lif gibi birçok mineral ve B vitamini içerir. Yulaf, karbonhidrat içeren tam tahıl olduğundan, yediğinizde serotonin üretimini arttırmanın mükemmel bir yolunu bulmuş olursunuz. Güne bir kase yulafla başlayın ve ilk andan itibaren iyi hissedin!

shutterstock_230301934

Bitter Çikolata

Endişelerinizi azaltmaya yardımcı olacak yiyecekler arasında çikolata olması muhtemelen sizi şaşırtmadı ama bunun arkasındaki mantıklı nedeni biliyor musunuz? Bitter çikolata güçlü bir antioksidan olmasının ve magnezyum içermesinin yanı sıra, insan vücudunun kendi kendine üretebildiği anandamid olarak adlandırılan ve kişiye mutluluk hissi veren bir beyin hormonu da salgılanmasını sağlıyor.

Fotoğraflar: Shutterstock