Amatörlerin Favori Sporu: Koşu

Düzenli spor yapmak için bol bol vaktinizin de olması gerektiğini düşünüyorsanız, amatörlerin bile hem keyifle hem de kolayca adapte olarak yaptığı koşuyu mutlaka radarınıza almalısınız.

Rahat bir çift spor ayakkabı, günlük hayata da artık girmiş spor kıyafetlerle koşuya başlamak kendiniz için zorlanmadan yapabileceğiniz en büyük iyilik!

Takım sporları size uygun değilse ve alternatif arıyorsanız,  spor salonuna kayıt yaptırabilirsiniz. Evde tek başınıza bireysel egzersizler yapabilirsiniz. Ama bazen spor salonuna gitmek için vakit yaratmak, spor salonuna gidip HIIT çalışmaktan daha zor hissettiriyor, değil mi? Peki bu alışkanlıkları değiştirmek nasıl mümkün olabilir?

Eğer daha önce hiç düzenli spor yapmadıysanız;

  • 35 yaş ve üstündeyseniz, vücudunuzda olması gerekenden önce gelişme ihtimali olan sorunlara karşı dikkatli olun. Hafif egzersizlerle kendinizi spor rutinine alıştırmanız en önemlisi.
  • Günlük hayatınızı gözden geçirin; bütün gün bilgisayar başında mısınız yoksa hareket halinde olmanızı sağlayan bir işiniz mi var? Bu sorunun cevabı egzersiz düzeyinizi belirlemeye yarayacak.
  • Egzersizden sonra mutlaka kaslarınıza iyileşmek için zaman tanıyın. Eğer spor sonrası bir yeriniz ağrırsa temponuzu vücudunuza göre yeniden belirleyin.
  • Düzen ve sürekliliğe önem verin çünkü alışkanlığı sağlamak için sürekliliği devam ettirmelisiniz. Bu kural profesyonel sporcular için bile geçerli!

Hangi spor en amatörler için bile ideal?

Cevabı çocukluğunuzdan beri biliyorsunuz: Koşmak! Tempolu hayata alışıksınız değil mi, o zaman tempolu koşuya alışmanız da zor olmayacak. Sadece bir koşu ayakkabısıyla canınız ne zaman ve nerede isterse koşabilirsiniz. Tabii ki koşmanın da kendine göre, koşanın iyiliği için koyulmuş bazı kuralları olsa da koşmak için belirli kurallar ya da ortamlar hazırlanmasına gerek yok. Çıkın ve koşun, performansınız arttıkça daha iyi hissedeceksiniz!