Adım Adım Haftaya Hazırlanıyoruz

Pazartesi sabahı onlarca iş karşınızda birikmişken motive olmak imkansız, değil mi? Ama haftaya organize olmuş şekilde başlarsanız yaşayacağınız rahatlığı hayal edebiliyor musunuz?

Haftanın çoğunu işte ya da işlerinizle geçireceğinizi düşünürsek, Pazar günü yapacağınız her hazırlık sizi hafta boyunca biraz daha rahatlatacak.

Haftayı Planlayın

Pazar günleri kimileri için dinlenme ve bakım, kimileri için temizlik ya da haftaya hazırlık günü. Pazar günü her zamankinden biraz daha erken kalkarak ilk iş önünüzdeki haftayı planlarsanız, bir sonraki cumaya kadar vaktin nasıl geçtiğini anlamazsınız.

Dikkat etmeniz gereken ilk kural; sabah kalkar kalkmaz bu planı yapmak. Eğer akşama kalırsa siz de biliyorsunuz ki yapmayacaksınız.

İhtiyaçlarınızı Değerlendirin

Pazar günü erken kalkın dediysek, alarmı kurup olmadık bir saatte uyanın demedik. Sonuçta uykunuzu alma şansınız varken erken uyanmak güne başlamak için harika bir fikir değil. Bu hem herkes için uygulanabilir bir şey değil hem de kabul edelim gerçekçilikten çok uzak. Dolayısıyla yavaş yavaş yataktan çıkıp bu olayı keyifli hale getirebilirsiniz. Uyanma aşamasında kendinize şu soruları sorun;

  • Nasıl hissediyorsun?
  • Aç mısın?
  • Biraz daha zamana ihtiyacın var mı?
  • Biraz negatif hissediyor olabilir misin?
  • Güne başlamaya hazır mısın?

Tüm bu soruların cevabı güne başlarken kendinizi tanımanıza yardımcı olacak. Eğer güne başlamaya hazır değilseniz, o zaman kendinizi rahat bırakın. Sonuçta yatağın ters tarafından kalkmak için Pazar gününden daha uygun bir zaman olmayabilir. İsterseniz harika bir kahvaltı ya da güzellik rutiniyle güne başlayın. Modunuzu yerine getirmek için yapacağınız her şey size bağlı.

Telefondan Uzak Durun

Uyanır uyanmaz telefonu eline alıp sosyal medyayı kontrol etmeye başlayanlardan biriyseniz, bu hem zor hem de oldukça rahatlatıcı bir eylem olacak. Telefonunuzu bir kenara bırakın, yarım saatliğine olsa bile.

Biliyoruz siz uyurken neler olduğunu çok merak ediyorsunuz ama bu her zaman sağlıklı bir davranış değil. Mesela daha önce sizi negatif duygulara iten bir mesajla uyandınız mı? Pazar gününüzün başlangıcını telefonunuzdaki mesajların insafına bırakmayın!

Açık Havaya Çıkın

Temiz hava almak her zaman iyi gelir. Hatta sabah ilk yapacağınız iş dışarı çıkıp şöyle bir nefes almak bile olabilir. Ekmek almaya çıksanız bile dışarıdaki birkaç dakika, bütün gün kapalı alanda kalmış vücudunuza iyi gelecek. Hem güne nefes alarak başlamak modunuzu da yükseltir.

Tüm Dağınıklığı Çözün

Etrafınıza bir bakın, çok mu dağınık? O zaman işe koyulun! Tabii haftanın sorumlulukları üstünüzdeyken ev toparlama fikri korkunç gelebilir ama sonundaki huzurlu ortamı düşünerek rahatlayın. Ev gözünüze kirli mi geldi, temizleyin! Eğer kıyafetleriniz çok dağılmışsa toparlayın. Evde kullandığınız her alanda düzen hakim olursa kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bu dağınıklığı toparlama işi hayatınızın demirbaş alışkanlıklarından biri olmalı.

Kendinize Vakit Ayırın!

Klişe değil mi? Ama geçersiz değil. Üstelik kendinize zaman ayırmak için şehirden uzaklaşmak zorunda bile değilsiniz. Evet bazen kaçmak iyi gelebilir ve fırsat bulduğunuz her an bir yerlere kaçmalısınız. Eğer evdeyseniz, kendinizi kötü hissetmeyin. Yeni bir kitaba başlayın, egzersiz yapın, maniküre gidin. Ne yaparsanız yapın, kendiniz için özel anlarınız olsun. Sadece televizyon izlemeyin, sosyal medyada kaybolmayın. Her akşam yapmadığınız şeyleri yaparak akşamınızda fark yaratın.

Üretken Olun

Evet film izlemek harika fikir ama bütün gün koltukta uzanma fikri sizce de sıkıcı değil mi? Gelin Pazar gününü biraz daha üretken geçirin. İsterseniz internette bol bol DIY (do it yourself, kendin yap) örneği bulabilir, ilham alabilirsiniz. Gün boyunca biraz hareketli olup işlerinizin bir kısmını tamamladıysanız ya da iyi hissedecek bir şeyler yaptıysanız o zaman arkanıza yaslanın ve dinlenin. Çünkü bunu hak ettiniz ve karşınızda uzun bir hafta var, neyse ki hazırsınız!