AÇIK HAVADA MI YOKSA SALONDA MI?

Birçok insanın ikilemidir aslında bu soru. Spor salonlarını kalabalık, ter kokulu ve sıra bekleme yerleri olarak görenler ile açık havayı sıkıcı, tek kalma korkusu ve ağırlık makinelerden yoksun kalma duygusu ile ikiye bölünen duygulara sahip kişiler için bu iki ortamda yapabilecek spor türleri ve üstünlük yanlarını bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

iStock_000056110078_Medium

Öncelikle bildiğiniz üzere, spor uçsuz bucaksız bir derya deniz ve fitness birçok spor dalının temelidir. Spor salonları birçok olumsuz yanlarının yanında çoğu durumda uğramamız gereken mekanlardır. Peki, nedir bu olumsuz yanlar? Spor salonlarının en büyük sorunu kalabalık olmasıdır. Ticari kaygılardan dolayı spor salonu yönetimleri hiçbir zaman kapılarına gelen potansiyel müşterileri geri göndermek istemezler. Bu yüzden kapasiteleri gözetmeksizin her daim üyelik yapma eğilimindedirler. Bu da var olan üyelerin birçok olumsuz durumla karşılaşmasına sebep olur. Kalabalık bir ortamda sağlıklı bir antrenman yapmaktan söz edilemez. Soyunma odaları ve duşlardaki yoğunluk da buna dahildir. Alet ve makinelerde sıra bekleme, ter kokuları ve nadir de olsa taciz durumları spor salonlarının en büyük handikaplarıdır. Eğer havuz da var ise hijyen konusu büyük bir soru işareti olarak çoğu kişinin aklında kalıyor. Bu olumsuzluklara rağmen spor salonları, ağırlık ekipmanları, kullanım kolaylıkları, gözetim altında olmanın vermiş olduğu güven duygusu ve sosyal çevre konusunda dezavantajlarına rağmen üstün gelebilen bir konumdadır. Tabii ki üye olunmasına rağmen yıllarca şikayetler de bitmemektedir.

iStock_000069389523_Medium

Spor salonları birçok spor branşının temel antrenman merkezidir. Bu yüzden ağırlık ve makine çokluğu, fiziki uygunluk, hava koşullarından etkilenmemesi sebebiyle mevsim ve yaşadığınız çevrenin yapısına göre spor salonları antrenmanlarda çok önemlidir. Yapabileceğimiz spor fitness, body building, CrossFit, dövüş sporları, performans sporları ya da her ne olursa olsun, mutlaka bu dalların temel kas gelişimleri spor salonlarında yapılmaktadır. Eğer ki hedefleriniz var ise ya da kas gelişiminizin olmasını istiyorsanız spor salonlarına mutlaka gitmeniz gerekmektedir.

Birçok sporun temel kas gelişim yerleri spor salonları olarak söylemiştim; fakat neredeyse performans sporlarının çoğu dış mekanlarda yapılmaktadır. Bu nedenle açık hava sporlarının da önemi bu noktada devreye giriyor. Spor salonlarının sınırlı ortamları açık havada yok olmaktadır. Eğer ki bir koşu antrenmanları yapmak isterseniz o halde spor salonları size yetmeyecektir. Bisiklet sürerek spor yapmak isterseniz asıl antrenman yeriniz açık havadır. Açık havada ne gibi spor yapabiliriz diye sorarsanız, vücut ağırlığınız ile ve basit taşınabilir ekipmanlar ile (TRX, Tube, direnç bantları v.b.) spor yapmanıza uygun olan her yerde antrenmanlar yapabilirsiniz. Son dönemlerde parklara yerleştirilen aletlerin bazıları ile düzgün açılarla çalışabildiğinizde bir spor salonu ortamı yaratabilirsiniz. Fiziki yapınıza uygun şekilde paralel barlarda çalışabilir ve kaslarınızı son derece etkili geliştirebilirsiniz. Son dönemlerde artan “Barstarz” akımı açık havada yapılan kuvvet antrenmanlarına çok güzel bir örnek olabilir. Eğer ki bu size çok uzak bir dal ise son dönemlerde artan ve etkili faaliyet gösteren koşu gruplarına, yoga gruplarına, boot camp ekiplerine, bisiklet gruplarına katılarak açık hava sporlarında yalnız kalma problemini çözebilirsiniz.

Benim tercihim her zaman her iki ortamı birbiriyle destekleyerek antrenman yapmak. Aktif olarak bisiklet antrenmanlarımın büyük bölümünü ormanda yapıp, core ve kuvvet antrenmanlarımı salonda yaparak, yaptığım sporu gym antrenmanları ile destekleyerek ilerlemekteyim. Havanın uygun olduğu zamanlarda sizler de dışarıda antrenman yapıp havanın uygun olmadığı zamanlarda da kulüp içerisinde antrenmanlarınızı devam ettirebilirsiniz. Eğer ki müsabık sporcu olma yolunda ilerliyorsanız da benim sizlere tavsiyem, en kötü hava koşullarında dışarıda antrenman yapmayı kendinize bir görev biçmeniz. Çünkü antrenmanlarda kendinizi ne kadar kötü şartlarda antrene ederseniz asıl performans göstereceğiniz zamanda o kadar avantajlı konuma gelirsiniz.

Elbette ki spor salonları vazgeçilmez bir unsur; fakat bu tamamen oralara tıkılı kalacağınız anlamına gelmiyor ve kapalı ortamda yaptığınız sporu açık havada mutlaka destekleyecek bir spor ile birleştirmeniz sizin için ekstra bir motive kaynağı olacaktır. Eğer dışarıda halen spor yapmamışsanız en kısa zamanda spor ayakkabılarınızı giyin ve en azından koşun!

Doğru Ürünlerle Daha Hareketli Bir Yaşama Başlayın!

[content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Bir Film Yıldızı Gibi Antrenman Yapmak İster misiniz?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=6528″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes][content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ class=”” id=””][content_box title=”Koşudan Nasıl Daha Çok Keyif Alırsınız?” icon=”fa-chevron-right” backgroundcolor=”#d5c5e2″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”http://mag.morhipo.com/?p=5303″ linktext=”” linktarget=”_blank” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″] [/content_box][/content_boxes]