90. Oscar Töreni’nin Kazananları

Geçen yıl Oscar Ödülleri gecesinin nasıl büyük bir sürprizle bittiğini hatırlıyorsunuz değil mi? Gecenin en çok beklenen anı olan “En İyi Film” kategorisinin kazananı yanlış açıklanmıştı. “La La Land” ekibi zaferlerini sahnede kutlarken, aslında orada olması gerekenin “Moonlight” ekibi olduğu birkaç dakika içinde anlaşılmıştı. Dolayısıyla bu yıl nasıl bir sürpriz yaşanır diye herkes heyecanla bekledi. Neyse ki kötü bir sürpriz yaşanmadı. Hatta belki de yılın en sakin töreni Oscar Ödülleri’ydi diyebiliriz.

Her ne kadar başarılı bir sunucu olsa da elinde olmayan sebeplerle gecesi iyi bitmeyen Jimmy Kimmel, bu yıl hatalarından ders çıkarmış şekilde yeniden sahnedeydi. Muhtemelen geçen yılki fiyaskonun mağdurları bu yıl hak ettikleri övgüyü alsın diye yeniden sahnedeydi. Jimmy Kimmel eğlenceli bir Instagram videosuyla yeniden sunucu olacağını açıklarken, “En İyi Film” yanlışlığını yapan ikili Warren Beatty ve Faye Dunaway, yeniden aynı ödülü sundu. Bu sefer kesinlikle doğru filmi duyurdular: The Shape o f Water!

Oscar Ödülleri bu yıl favoriler adına çok sürpriz dolu değildi. Aday oldukları dalda favori olanlar genelde ödülü aldı. Sürpriz yapan birkaç noktadan biri; En İyi Film ödülünü alması beklenen “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri” yerine “The Shape of Water”ın kazanan olmasıydı. Bu yıl genel olarak en iyi film kategorisinin zayıf olduğunu düşünenler o kadar çoktu ki hevesler biraz seneye ertelendi. Peki biz kazanan filmi sevmedik  mi? Sevdik ve senin de seveceğine eminiz.

Kobe Bryant’ın En İyi Kısa Animasyon Filmi kategorisinde yarışan filmi “Dear Basketball” ile Oscar alması, bu yılki törenin en dikkat çeken olayı oldu. Bir NBA yıldızının ilk kez Oscar alması bir yana Bryant’ın 2003 yılında tecavüzle suçlanmış olup bu yıl ödüllendirilmesi tepkilere yol açtı.

Diğer kazananlarsa aşağıdaki gibi;

En İyi Yapım Tasarımı: The Shape of Water
En İyi Sinematografi: Blade Runner 2049
En İyi Kostüm Tasarımı: Phantom Thread
En İyi Ses Kurgusu: Dunkirk
En İyi Ses Miksajı: Dunkirk
En İyi Kısa Animasyon Film: Dear Basketball
En İyi Kısa Film: The Silent Child
En İyi Görsel Efekt: Blade Runner 2049
En İyi Film Kurgusu: Dunkirk
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Darkest Hour
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney – I, Tonya

En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu: Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Yabancı Dilde Film: A Fantastic Woman – Şili
En İyi Kısa Belgesel Film: Heaven Is A Traffic Jam on 405
En İyi Belgesel Film: Icarus
En İyi Orijinal Şarkı: Remember Me – Coco
En İyi Animasyon Film: Coco
En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me By Your Name
En İyi Orijinal Senaryo: Get Out
En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman
En İyi Kadın Oyuncu: Frances Mcdormand
En İyi Yönetmen: The Shape of Water –  Guillermo Del Toro
En İyi Film: The Shape of Water