Oscar Ödülleri’nde Kırmızı Halının Kazananları

Oscar Ödülleri sinemanın nabzını tutuyorsa, törenden önceki kırmızı halı seremonisi modaya dair en önemli anlardan biri sayılıyor. Yıl boyunca tasarlanan kıyafetleri kimlerin üzerinde, kim için özel kıyafetler hazırlanmış ya da kim giymemesi gerekenleri üzerine geçirip gelmiş, hepsini izliyoruz. Bu yıl birçok ödül töreninde Hollywood’daki cinsiyet ve ücret eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla başlayan #timesup hareketi, Oscar Ödülleri’nde kendini sadece yakalara takılan broşlarda gösterdi. Zaten yılın en büyük moda olaylarından birinde herkesten siyah giymesini istemek haksızlık olabilirdi. Çünkü herkesin siyah giymesi, her ne kadar siyah kıyafetlerle önceden harikalar yaratılmış olsa da, moda adına riskli bir hareket.

Bu yıl kadın oyuncular özellikle altın ve gümüş gibi ışıl ışıl renkleri ya da pastel ve yumuşak tonları kullandı. Nicole Kidman gece mavisi bir Armani elbise giyerken, geçen yıl ilk Oscar’ını kazanıp “en çok kazanan oyuncu” ünvanını elde eden Emma Stone renklerle oynayıp tasarımda konforu tercih etti.

Dior’un marka elçisi olan Jennifer Lawrence kırmızı halıda yine moda evini tercih etti. Saçlarıysa son dönemde sık sık tercih ettiği gibi kıvırcık ve açık bırakılmıştı. Wonder Woman filmindeki rolüyle Hollywood’daki yükselen kadın sesinin süper kahramanı olan Gal Gadot, Hollywood’un altın çağını hatırlatan püsküllü elbisesiyle karşımıza çıktı.

Son yılların en dikkat çeken yıldızlarından Soirse Ronan, “Lady Bird” filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında adaydı. Oyuncu son birkaç yılın favori rengi açık pembeyi tercih ederken, Margot Robbie duru bir makyaj ve bembeyaz bir elbise giydi.

Hollywood’un hiç yaşlanmayan kadınları Jane Fonda, Helen Mirren ve Meryl Streep sade ama dikkat çeken tasarımlar tercih ettiler. Meryl Streep kırmızı halıda kırmızı bir elbise giyerken Jane Fonda ve Helen Mirren açık renkler giydi. Üçlü, moda ve güzellik dünyasına yaşın sadece bir rakamdan ibaret olduğunu yeniden gösterdi.