9 Adımda Kişisel Stilinizi Keşfedin

03

İmza haline gelecek bir stil oluşturmak size, uzun zaman alan ve bir uzmanın desteği olmadan imkansız görünen bir uğraş gibi geliyor olabilir. Fakat bazı basit kuralları takip ederek siz de kendiniz için ideal bir gardırop oluşturabilirsiniz. Yeni gardırobunuzu tasarlarken ünlü stil ikonlarını düşünün; Olivia Palermo, Alexa Chung, Rihanna, Kendall Jenner ya da Olsen ikizlerini bu kadar özel kılan ne? Moda dünyasının merkezindeki kadınlar, başkaları gibi giyinmek veya sürekli değişen tercihler yapmak yerine kendi zevklerini, ölçülerine ve özelliklerine göre daima işe yarayacak şekilde düzenliyorlar. Böylece imzaları haline gelmiş stillerinin yıllar içindeki değişimine şahit olabiliyoruz. Peki bu formül sizin için de işe yarayabilir mi? Bizce evet. İster bahara küçük yenilikler yaparak girmek için olsun, isterseniz gardırobunuzu komple revize etmek için, değişime başlamanız gereken yer vücut şekliniz. Devamını keşfetmek için okumaya devam edin.

Vücut Şeklinizi Öğrenin

Stilinizle ilgili atacağınız her adımda yol haritanızın vücut şekliniz olduğunu unutmayın. Bedeninizi ve üzerinizde en iyi duran siluetleri iyi tanımanız önemli. Açık sözlü birkaç arkadaş ve aile üyesi size en çok yakışan kıyafetleriniz konusunda yardımcı olabilir. Ölçüleriniz ve bunların birbirine oranlarıyla vücut şekliniz hakkında daha matematiksel veriler edinebilirsiniz. Benzer vücut şekline sahip ünlüleri ve onların stillerini takip ederek, sizde de her zaman işe yarayacak parçaları satın alabilirsiniz.

05

Dolabınızdaki Önemli Parçaları Bulun

Tüm stil ikonlarının ortak özelliği kalabalıklar arasında kolayca fark edilmelerini sağlayacak ayırt edici detaylara sahip olmaları. Bu bir aksesuar, renk tercihleri, desenler ya da güzellik hilesi olabilir. Örneğin Anna Wintour ayrılmaz parçası güneş gözlükleri ve kısa bob saçlarıyla dikkat çekiyor. Olsen ikizleri bohem tercihleriyle öne çıkarken, Lana Del Rey ve Taylor Swift eyeliner şekillerini imza haline getiriyor.

Yıllarca Giyeceğiniz Kıyafetlere Yatırım Yapın

Gerçek bir “stil” yıllar boyunca seveceğiniz ve uygulayacağınız kurallarla oluşur. Dolayısıyla odağınızda gerçekten sevdiğiniz kıyafetleri bulmak olmalı. Gardırop detoksu yaparak favorilerinizi ayıklayabilirsiniz ya da bir ay boyunca en sık giydiğiniz parçaları ayrı bir yerde saklayarak stiliniz hakkında bir deney uygulayabilirsiniz. Eğer askıda jean pantolonlar birikiyorsa, o zaman kişisel tarzınızı bunlarla şekillendirin.

Mood Board Oluşturun

Bir moda editörünün fotoğraf çekimlerine hazırlanması gibi siz de stiliniz üzerinde çalışın ve mood board oluşturun. Sevdiğiniz tüm görünümleri bir araya getirerek işe başlayabilirsiniz. Fakat bunun için dergi sayfalarını kesip duvarınıza yapıştırmanız gerek yok. Pinterest ya da Instagram ne güne duruyor?

01

Asla Demekte Özgürsünüz

“Asla, asla demeyin” demek isterdik fakat dürüst olalım hepimizin bir veya birkaç ‘asla’sı var. Gardırobunuzu düzenlerken “Burada ne işi var” dediğiniz ve asla giymeyeceğinizi bildiğiniz kıyafetlerle vedalaşabilirsiniz. Sonuçta tüm moda ikonlarının sahip olduğu popüler parçalar sizi mutlu etmek zorunda değil.

Size Uygun Renkleri Bulun

Vücut şeklinize uygun parçaları bulmak kadar ten renginizle uyumlu tonları keşfetmek de oldukça önemli. Her ne kadar cildinizin alt tonları ve üst rengi seçimleriniz için belirleyici olsa da, gerçek favorilerinizi bulmak için biraz deneysel olmaya ihtiyacınız var. Farklı renkleri deneyin ve denerken eğlenmeye çalışın.

04

Kendi İkonlarınızı Yaratın

Teknoloji çağında ilham perisi bulmak hiç zor değil. Ünlülerden kimsenin duymadığı yeni bloggerlara kadar herkese ulaşabilirsiniz. Fakat kendinize özel bir ikon bulduğunuzda farklı bir duruşa diğerlerinden daha yakın olursunuz. Örneğin ailenizdeki kadınlar, bir film ya da roman karakteri hatta sanat akımı bile olabilir.

Gardırobunuzu Denetleyin

Efektif ve düzenli bir gardırop, oturmuş bir stilin garantisidir. Kapsül bir gardırop 50 parçadan daha fazlasına ihtiyaç duymaz. Bu da sizin genel stiliniz için yeterli bir sayı. Gardırobunuzu düzenlerken nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, önerilerimize göz atabilirsiniz.

02

Üniformanızı Belirleyin

Üniforma kelimesi size hem sıkıcı hem de sıradanlığı temsil ediyor gibi gelebilir. Fakat stil ikonu diyebileceğimiz tüm kadınların ofiste ya da iş dışında kullandığı bir üniforması var. Céline’in kreatif direktörü Phoebe Philo çoğu zaman balıkçı yaka, pantolon ve Stan Smith ayakkabı tercih ediyor, Anna Wintour sık sık çiçekli elbiseler giyiyor ya da Miley Cyrus çoğu zaman giyinmiyor. Ama hepsi de aklınıza geldiğinde belli bir imaj çiziyor. “Giyecek bir şeyiniz kalmadığında” bir üniforma belirlediğiniz için iyi hissedeceğinize eminiz. Çeşitli aksesuarlarla çeşitlendirebildiğiniz sürece hiçbir üniformanın sıkıcı olmadığını unutmayın!

Fotoğraflar: Splashnews