8 Mart’a Özel 8 Film

Son dönemde kadınlar daha güçlü, sesleri daha yüksek çıkıyor ve sorunlarını daha geniş kitlelere duyurabiliyorlar. Ama bu yeterli değil çünkü henüz aşılması gereken çok yol var. Özellikle son yıllarda artan feminizm, yapılan kampanyalar ve yaşanan olaylar sonucunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü daha özel ve daha yüksek bir farkındalıkla kutlanıyor.

Gerçek bir hikayeye dayansın ya da kurgu olsun fark etmeksizin, 2010’lu yıllara damgasını vurmuş, güçlü kadınların hikayelerini anlatan en güzel filmleri bir araya getirdik. Bakalım favoriniz hangisi olacak?

Suffragette, 2015

Kadınların seçme ve seçilme hakkı elde etmesi uğruna savaşan erken dönem feministleri konu alan film, karakter analizi konusunda yetersiz kalsa da konusu itibariyle çarpıcı. Carey Mulligan, Anne-Marie Duff, Helena Bonham Carter’ın olduğu bir film hem de feminizmi konu alıyorsa, 8 Mart’ta izlemeden geçmek olmaz.

Carol, 2015

Henüz hayatın başında genç ve hevesli bir fotoğrafçı olan Therese ile sorunlu bir evliliğin ortasındaki, orta yaşlı, zengin ve çok güzel bir kadın olan Carol’ın aşkına odaklanan filmde; Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın başrollerini paylaşıyor. Bu aşk ikilinin hem kendilerini keşfetmeleri sağlıyor hem de 1950’li yıllarda kadın olmanın, eşcinsel olmanın zorluklarını günümüze taşıyor.

Hidden Figures, 2016

Siyahilere yapılan ayrımcılığın ABD’de ne kadar sert yaşandığını çoğumuz biliyoruz. Bu ayrımcılığın en şiddetli yaşandığı zamanlar olan 60’larda, ABD uzay programını henüz ilk yıllarındayken NASA’da hayati role sahip olan üç Afro-Amerikan kadın matematikçiden oluşan bir ekibin hikayesi çarpıcı bir dille anlatılıyor.

Wonder Woman, 2017

Başrolde ve yönetmen koltuğunda kadınların olduğu bir süper kahraman filmi ne kadar başarılı olabilir? Söyleyelim, rekorlar kırabilir! Hem gişede hem de sosyal medyada oldukça büyük bir başarı yakalayan Wonder Woman, her yaştan hayrana sahip oldu bile. Amazon bir savaşçının hem gücünü hem de kaderini keşfettiği ilk filmi mutlaka izleyip bu furyaya katılmalısınız!

Frances Ha, 2012

Siyah beyaz bir film ancak bu kadar renkli ve hüzünlü olabilirdi. Büyümenin ne demek olduğunu, büyük şehirde naif bir kadın olarak öğrenmek zorunda kalan Frances’in hikayesi, izleyen her kadını bir şekilde etkilemeyi başarıyor. Evi ve işi olmayan bir kadının pes etmeyişi ve mücadelesi oldukça dokunaklı şekilde anlatılıyor.

The Help, 2011

1960’lı yıllarda sivil haklar hareketi devam ederken hevesli bir yazar, çalıştıkları beyaz ailelerle ilgili Afro-Amerikalı hizmetçilerin bakış açısını ve günlük olarak yaşanan zorlukları ayrıntılarıyla anlatan bir kitap yazmaya karar verir. Emma Stone’un başrolde olduğu film, ABD’nin ayrımcılığına ışık tutan bir yapım.

Room, 2015

Hiç güneş almayan bir kulübede, dünyanın nasıl olduğundan bihaber yaşayan Jack ve çocuğuyla kendisini kurtarmak isteyen annesinin hikayesini anlatan Room, gerçek olaylardan esinlenilmiş bir senaryoya sahip. Brie Larson, filmde zor bir rolün altından başaryla kalkarak ilk Oscar’ını kazandı.

Brave, 2012

En cesur Disney prensesiyle tanışmaya hazır mısınız? Hayatta kendi yolunu bulmak için kararlı adımlar atan Prenses Merida, krallığa kaos getiren bir geleneğe meydan okuyor. Yeteneklerine ve cesaretine güvenen Prenses, eski bir lanetle baş etmek etmek harekete geçiyor. Disney’in asi prensesi olan Merida, aynı zamanda ilk kızıl ve dağınık saçlı prenses.