7 Adımda Daha Mutlu Olabilir Miyiz?

Mutlu olmanın sırrı nedir? Çoğumuz bu soruya cevap aramakla meşgulüz değil mi? Ama nasıl mutlu olacağımızı bilmek için, öncelikle mutluluğun bizim için ne anlama geldiğini öğrenmeye ihtiyacımız var.

Ama başarılı insanlara bakarsanız, mutlu olma eğilimi gösterirler ama bu sadece başarılarından dolayı zengin ya da konforlu bir hayat yaşadıklarından kaynaklanan bir mutluluk değil. Aslında hayattan ne istediklerini bilip ona göre yaşamlarını planladıkları için mutlular.

Elimizde olmayanlara üzülerek yaşamaktansa elimizdekilerle mutlu olabilmeyi öğrenmek belki de mutluluğa giden ilk adımdır! Kendini iyi ve mutlu hisseden insanlarla sohbet ederseniz bunun gerçekten ilk adım olduğunu anlayabilirsiniz.

Eğer siz de hayatınızı pozitif yönde değiştirmek için arayıştaysanız, mutlu insanların sizden farklı davrandığı yedi durumu okuyabilirsiniz.

Güne İlhamla Başlayın

Güne iyi hislerle başlamadan günün devamında nasıl başarılı ya da mutlu olacağınızı düşünüyorsunuz? Belki çok klişe olacak ama güne ilham veren duygular ve hedeflerle başlamanız gün boyunca aynı şekilde hissetmenizi sağlayabilir. Size ilham vermesi için hedeflerinizi ve hayallerinizi kullanın! Bunu yapmanın en kolay yolu, ihtiyacınız olduğunda hatırlayabilmeniz için ilham verici bir şey yazmak olabilir.

Sesiniz Daha Yüksek Çıksın

Hepimiz, genellikle çığlıklar atan ya da bazen bize yeterince iyi olmadığımızı söyleyen iç sese sahibiz. Ama iç sesiniz sizi motive etmiyorsa onu her zaman dinlemek zorunda olmadığınızı hatırlayın. Bunun yerine kendi sesiniz daha net ve yüksek çıksın. Kendinize bunu yapabileceğinizi söyleyerek iş başlayın. Belki her zaman kendinize yardımcı olamayıp mutsuz hissediyorsunuz ama bunda da korkacak bir şey yok, yapmanız gereken kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz bir moda sokabilmek.

Vazgeçmenin Önemini Küçümsemeyin

Mutlu insanlar mutludur çünkü herhangi bir şeyin onları geri çekmesine izin vermezler. Herkesin problemleri olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ancak, bu olayların sonucunu belirleyen böyle durumlara nasıl tepki verdiğinizle ilgili. Ya bu dramaların sizi ele geçirmesine ve strese sokmasına izin verirsiniz ya da bırakırsınız giderler. Böylece siz de hayatınıza devam edebilirsiniz. Bunu ne kadar hızlı yaparsanız o kadar çabuk iyi hissetmeye başlayacaksınız. Dertlerinizi düşünmek için günde 20 dakikadan fazlasını harcamayın.

“Evet” Demekten Çekinmeyin

Bu hafta kaç şeye evet demeyi düşünüyorsunuz? Ya da geçen hafta ne kadar evet dediniz? Biliyoruz hayır diyebilmek önemli ve iş yerinde demek zorunda olduğunuz evet ve hayırlardan bahsetmiyoruz. Özellikle yoğun geçen günlerden sonra herhangi bir etkinliğe evet diyebilmenin sizin için ne kadar zor oluğunu da tahmin ediyoruz. Ama mutlu insan aktif insandır! Her zaman dışarı çıkar yeni şeyler denerler! Sadece arkadaşlarınızla görüşmek için bile çıkabilirsiniz.

Sevdiklerinizin Yanında Olun

Daha önce birilerine yardımcı olup ardından çok iyi hissettiğiniz oldu mu? Bunun nedeni insanlara yardımcı olmanın doğal bir mutluluk sağlayıcı olması. Faydalı bir şeyler yapmış olmanın hissi insanı her zaman yüksek bir moda çıkarıyor. Dolayısıyla eğer daha iyi hissedeceğiniz bir hayata adım atmak istiyorsanız, başkalarına yardım etmenin gücünü keşfedin. Unutmayın, ne ekerseniz onu biçersiniz!

Daha Pozitif Olun

Mutlu insanlar pozitif bakış açısıyla yaşamaya odaklanır. Kabul edelim bazı insanlar gerçekten pozitif enerjiyle dünyaya gelebilir ama bu demek değildir ki başkaları sonradan bu alışkanlığı edinemez. Kendinizi pozitif olabilmek üzere eğitebilirsiniz. Teknoloji çağında pozitif kalmak için birçok desteği online olarak bile bulabilirsiniz. Örneğin Happify gibi uygulamaları indirip, günlük motivasyonunuzu app üzerinden bile elde edebilirsiniz. Sadece bu da değil, eğlenceli oyunlar da bu uygulamada sizi bekliyor.

Hayallerinizi Yaşayın

Evet bu tam bir imkansızlık gibi görünüyor değil mi? Sonuçta yaşanabilecek olsaydı hayal olarak kalmazdı. Ama bu sefer bakış açımızı değiştirmeliyiz. Mutlu insanlar hayattan ne istediklerini gerçekten biliyor ve önlerine gerçekçi hedefler koyuyorlar. Sizi gerçekten mutlu edecek küçük bir hobi bulsanız bile buna yoğunlaşmak ve hedef olarak belirlemek bile iyi hissetmenizi sağlayacak. Belki kariyer değişikliği yapmak büyük risk ama kendinize zaman yaratarak hayallerinizin bir kısmını gerçekleştirmeniz her zaman mümkün.