5 Maddede Kafeinin Vücuda Etkisi

Uykudan uyanır uyanmaz aklınıza ilk gelen şey kahve mi? Sabah motivasyonunuz, uykularınızın düşmanı, enerjinizi ikiye katlayan kahve yani kafein hakkında bilmediklerinizi açıklıyoruz. Kahve bağımlılığınız varsa, bilmeniz gereken her şey olumlu ve olumsuz yönleriyle burada!

1.Uyanık ve Aktif Tutar

Sabah toplantınız mı var? Hemen bir fincan kahve içmek çok mantıklı olabilir çünkü içerdiği uyarıcı sayesinde dinç tutar ve odaklanmayı arttırır. Dikkat etmeniz gerek nokta ise; düşük dozda alınmasına rağmen yorgunluğu azaltması ve bu durumda uykunuzun kaçmasına neden olması.

shutterstock_630852068

2.Göğüs Kanseri Riskini Azaltır

2011’de yapılan bir araştırmaya göre; gün içinde sık sık kahve tüketen kadınlarda göğüs kanseri riski diğerlerine oranda daha az görülüyor. Her gün en az bir fincan kahve tüketerek siz de önleminizi alabilirsiniz.

3.Kalp Sağlığınızı Olumlu veya Olumsuz Etkiler

Kafein içerdiği bazı maddeler sayesinde kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlına faydalı olumlu antioksidanlar içerir. Yüksek dozda ve aşırı tüketiminde ise; kan basıncını artırır. Kahve tüketiminizi dengeli oranda yapmanız sağlığınız açısından önemli.

4.Suya Düşman

Kahve bir diüretiktir. İdrar söktürücü olmasından dolayı kan basıncını yani tansiyonu düşürür. Beyninize su içmemenizi emreder. Suya olan ihtiyacınızı unutturur. Bu yüzden kahve içerken veya içtikten sonra mutlaka su tüketiminizi ikiye katlayın.

5.Baş Ağrısına İyi Gelir

Eski zamanlarda baş ağrısı tedavilerinde kullanılan kafein, günümüzde de etkisini kaybetmiyor. Az miktarda ve düzenli olarak kahve tüketerek baş ağrısı yaşamanın önüne geçebilirsiniz. Eğer vücudunuzu kahveye fazla alıştırırsanız bu durumun tam aksi olabilir.

6.Anksiyeteye Neden Olabilir

Kafein, vücudunuzdaki sinir merkezine olumsuz sinyaller gönderebilir. Eğer endişeli ve panik biriyseniz kafein bu duygularınızı harekete geçirebilir. Duygu- durum veya panik atağınız varsa kafeinden uzak durmanızda fayda var.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Yorum Yaz

Your email address will not be published.