5 Adımda Stres ve Kaygıya Son

Hepimizin strese kapılıp kaygı düzeyinin yükseldiği zamanlar mutlaka oluyor. Düğün planlaması yapmaktan uzun süreli kaygı bozukluğuna kadar her düzey stres, insanı fiziken ve bedenen yorar. Her şeyi denediğinizi ve stresten kurtulamadığınız düşünüyorsanız kendinize bir şans daha verin ve önerilerimizi uygulamaya başlayın.

Düşüncelerinizi Kabullenin

Stres ve kaygı sizi garip düşünceler içine sokabilir. Görevlerinizi yapamayacağınız, sorumluluklarınızla baş edemeyeceğiniz ya da doğru adımlar atamayacağınızı düşünmeye başlarsınız. Bu düşünce biçimi nedeniyle yalnız hissetmeye başlarsınız ve siz olmadan tüm işlerin sarpa saracağını inanırsınız. Bu liste uzayabilir; çok hasta olduğunuzu düşünmekten ütünün fişini çekip çekmediğinize kadar her şey sizin için endişe kaynağı olur. Bu tip düşünceler düşük seviyede sizi destekler ve aslına bakarsanız bu büyük bir sorun sayılmaz. Fakat size önerimiz, aklınıza olumsuz bir dşünce geldiğinde hemen ona sarılmak yerine olumlu alternatifleri düşünün ve dikkatinizi dağıtın, yürüyüşe çıkın, komedi filmi izleyin.

beautiful

10 Dakikalık Olumlu Konuşmalar

Zihninizi yönetebileceğinizi biliyor musunuz? Eğer olumlu düşünürseniz başınıza iyi şeyler gelir. Her gün kendinize 10 dakika ayırın ve bu zaman boyunca asla negatif cümleler kurmayın. Hatta düşünmemeye çalışın. Eğer kontrolü kaybederseniz aynaya bakıp kendinize harika olduğunuzu söyleyin. Buna kim itiraz edebilir? Sizi iyi hissettiren kıyafetler giyin, pozitif alışkanlıklar edinin. Her gün kendinizle olumlu konuşma seanslarını arttırarak devam edin. Bir gün ihtiyacınız kalmayacak!

Kelimeleri Mutlulukla İlişkilendirin

Bazı kelimeleri duygularla ilişkilendirmeye çalışın. Zihninizi bir kelimeye pozitif anlam yüklemek için eğitirseniz, stresli veya endişeli hissettiğinizde derin bir nefes alıp bu kelimeyi düşünebilir hatta kendinizi sakinleştirmek için yüksek sesle söyleyebilirsiniz. Örneğin bu kelime çikolata, kelebek veya annenizin ismi bile olabilir.

stres-kaygi

Endişeye Zaman Ayırın

Kaygı ve stres yaratan durumları yazabileceğiniz bir günlük tutmaya başlayın. Neden olmasın? Günde beş dakika olumsuz her şeyi kağıda dökün. Onlara özel bir zaman ve yer ayırırsanız gün boyunca aklınıza gelip sizi rahatsız etmezler. Aradan biraz zaman geçtikten sonra yazdıklarınızı okuyun. Kim bilir belki o anki büyük sorunlar sonraki zamanlarda size gülünç gelecek? Bu sayede ilerideki problemlerle daha kolay baş edebilirsiniz.

Kaslarınızı Gevşetin

Derin bir nefes alın ve vücudunuzu baştan aşağı rahatlatmaya çalışın. Omuzlarınızı, sırtınızı ve boynunuzu hissedin, ardından nefesinizi bırakın. Derin nefes alarak kasları rahatlatmak için özel bir yere veya zamana ihtiyacınız yok. Arabada, metroda ya da ofiste derin nefeslerle stresi yenebilirsiniz.