5 ADIMDA ÖZGÜVENLİ ÇOCUK YETİŞTİRME SANATI!

Çocuğunuz her gün sizinle kıyafet konusunda inatlaşıyor mu? Merak etmeyin; bu sadece büyüme sürecinin bir parçası. Okul öncesi çocuklarda kendi bağımsızlığını ilan etme eğilimi oldukça sık görülüyor. Bu davranışı, ona sorumluluk bilinci ve özgüven aşılamak için kullanmak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimize göz atın.

  1. Alternatif Sunun

Kıyafet seçimi konusunda mümkün olduğunca ipleri onun eline verin. Kararlarına saygı duyulduğunu düşünmesi için “Bugün mavi hırkanı mı yoksa yeşil hırkanı mı giymek istersin?” gibi sorularla seçim hakkını ona bırakabilirsiniz.
cocuk 1

  1. Kendi Zevkinin Oluşmasına İzin Verin

Çocuklar birçok konuda anne ve babasının davranışlarını taklit ediyor. Fakat bu davranışı tarzınızın da bire bir ona yansıyacağı anlamına gelmiyor. Çocuğunuzun da kendine özgü stilinin olması oldukça mümkün. Kötü olduğunu düşündüğünüz bir kombin konusunda yapıcı ve yumuşak yorumlar yapabilirsiniz.
cocuk 2

  1. Uygulama Yapın

Okul öncesi çağındaki çocuklar kendi başlarına giyinmeye bayılıyor. Genellikle 3 yaş itibariyle kıyafetlerini kendi başlarına giyebilecek beceriyi kazanıyorlar. Eğer aceleniz yoksa, ne kadar uzun sürerse sürsün çocuğunuzun tek başına giyinmesine izin verin. çocuk
cocuk 3

  1. Oyuna Dönüştürün

Okul öncesi dönemde çocukların en önemli uğraşı oyunlardır. Siz de giyinme sürecini bir oyuna dönüştürerek çocuğunuzun eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. “Şimdi gözlerimi kapatacağım; bakalım ne kadar hızlı giyinmiş olacaksın” tadında oyunlar çocuğunuzu teşvik edebilir.
cocuk 4

  1. Üşümesine İzin Verin

Çocuğunuzu üşümesin diye kat kat giydirmeniz ve bu giysiler altında terlemesi hastalığa davetiye çıkarıyor. Eğer dondurucu soğuk yoksa çocuğunuzu zorla giydirmemelisiniz. Ama tedbiri de elden bırakmayarak atkı ve beresini yanınıza alın. Muhtemelen üşüdüğü zaman kendisi sizden isteyecektir.
cocuk 5

Çocuğunuz İçin Şık Seçeneklere Göz Atın!