2016 YILINDA KARŞILAŞACAĞIMIZ AKILALMAZ FITNESS TRENDLERİ

Önceki yazımda uzun uzun anlatmıştım; yeni yıl, yeni umutlar, yeni beklentiler demekti. İnsan da eskiyi, varolanı, kült olanı devam ettirmekle beraber, her yeni günden yeni bir şeyler bekliyordu. Haklıydı… Yeni yıl koca bir temiz sayfa, kocaman bir olanak, devasa bir boyut kapısı… Peki kime göre neye göre? Motivasyonu olan insana göre tabii ki. Bir sektör olarak fitness; bu motivasyon sahibi insan sayesinde varlığını sürdürüyor, dolayısıyla bu insanın karşısına yeni teknolojiler, yeni antrenman metotları, yeni ekipmanlar çıkarmaya, kendini sürekli yenilemeye çalışıyor. Bu yılın fitness trendleri belirlenmiş durumda. Bakalım bakalım nelermiş bunlar?

shutterstock_186331667

1. Giyilebilir Teknoloji

Spor yapmak keyiflidir; spor salonuna sevimli sevimli taytlar, tişörtler, rengarenk ekipmanlarla gitmek daha keyiflidir. İlaveten sporu ciddiye alan, periyodik olarak nabzını kontrol eden, aktivite hızına takıntılı olan, sayma meraklıları için 2016 süper bir yıl olacak. Akıllı saatler, kalp ritmini sayan aletler ve GPS uygulamaları da dahil çeşitli spor uygulamaları bu yılın trendi. Özel olarak Apple saatler, garminler, fitbitler, jawboneler yine favori ekipmanlardan olacak.

2. Bodyweight Training

”Bodyweight training” diye bilinen antrenmanların en büyük özelliği, ekipmana ihtiyaç duymadan, spor salonuna bağlı kalmadan, parkta, seyahat için gittiğiniz herhangi bir otelde hatta uçağınızı beklerken havaalanında, sadece vücut ağırlığıyla yapılabiliyor olması. Burpeeler, pushuplar, air squatlar, split lungeler ve benzeri pek çok egzersiz bu grupta yer alıyor. Bu tip egzersizin bir özelliği de ekonomik olmaları. Bu tip egzersizlerde amaç; vücudu bölgelere ayırıp çalışmayı öneren ”oldies” anlayışın tersine,  minimum egzersizle maksimum fayda elde etmektir. Yeni nesil antrenman algısı, klasik vücut geliştirme algısını yavaş yavaş terketmeye başlıyor, şahsi fikrim. 2016’da bu tip antrenmanlara daha çok yönelebilirsiniz.

3. High Intensity Interval Training (Hiit)

Hakkında uzun uzun çok şey yazılan çizilen bu egzersiz metodu aslında basit bir temele dayanır. Kendi seçeceğiniz fonksiyonel egzersizlerden ibaret bir order yaratın. Her harekete bir tekrar/set sayısı belirleyin. Orderı en az 30 dakika olacak şekilde planlayın. Antrenmanı mümkünse dinlenme aralığı vermeden ardarda uygulamaya çalışın. 12-15 dakikadan itibaren nabzınız yağ yakım aralığına ulaşacaktır. HIIT faydası bol bir antrenman metodu. Birkaçını söylemek gerekirse:

1. Büyüme hormonunu diğer egzersizlere göre daha fazla salgılattığı söylenmekte.

2. Yağ yakımını diğer egzersizlere kıyasla 3 katı hızlandırdığı ve yaşlılığı önlediği bilinmektedir.

3. HIIT sonucu 36 saat boyunca açlık yaratan Ghrelin hormonunun bastırıldığı yeni bir araştırma ile bulunmuş.

Interval antrenman yapan kimseler gün içindeki spor dışı çeşitli aktivitelerinde bile normal zamanlarına kıyasla çok daha fazla yağ yakmaya devam etmekteymişler. O zaman 2016’da interval metodu bir denemek lazım.

shutterstock_228651067

4. Combat Training

Dövüş sporları her zaman popülerdi. Eskinin gladyatörü dediğin, şimdinin UFC dövüşcüsü. Dövüş sporları tekniğin, gücün, zamanlamanın ve taktiğin kombinlenmesidir. Dövüşçü müsabakayı kazanmayı hedefler, ona göre beslenir, ona göre antrenman yapar; ama ”Aman simitlerim çıkmış mı, aman göbeğim var mı?” diye düşünmeyebilir belki. Sonuçta Sumo’yu düşünün. Düşündünüz mü? Yaaaani, sonuçta çok da öyle fit sporcular değil sumocular. Halbuki günümüz insanının spordan anladığı fit görünmek. E, yeni nesil dövüş sporları algısı da bu ihtiyacı tamamen doyuracak nitelikte. Sizi bilmem ama ben UFC maçlarının büyük kısmını izliyorum. Gördüğüm manzara kadın olsun erkek olsun, formda, kaslı ve güçlü vücutlar. Dövüşemeseniz de dövüş içinde kullanılan yumruk, diz, dirsek ve tekme kombinlerini, squatlar, sit uplar, yere düşmeler, yerden kalkmalar ile kombinleyip forma da giremez miyiz? Gireriz bence. 2016, bekle beni, tekme yumrukla geliyorum!

5. CrossFit

CrossFit genel güç ve kondisyon programıdır. CrossFit; kardiyovasküler kapasite, dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge gibi on temel özellik geliştirir demiş CrossFit34’ün sahibi çok sevdiğimiz bir insan da olan Mehmet Kilimci. Peki neler yapılıyor bu CrossFit’lerde diye sorduğumuzda da cevap olarak 3 antrenman sayılıyor: olimpik halter hareketleri, temel cimnastik hareketleri ve atletizm hareketleri. Temel bir adaptasyon programından sonra ilkin hareketleri temel prensipler anlamında doğru formda yapmayı öğreniyor, sonrasında herkes gibi gelip günlük “WOD”a bakıp, o güne ait egzersiz ne ise onu yapıyorsunuz. Kısa sürede dev gibi birine dönüşmek isteyenler, bence durmayın, haydi CrossFit’lere.

shutterstock_260382323

6. Animal Drill

Spor söz konusu olduğunda hayvan hareketleri çok kereler yol gösterici olmuştur. Misal Kung Fu pek çok hayvan stili ile doludur. Kadınların en çok tercih ettiği dövüş sporlarının tepesinde duran Wing Chun‘un bir yılan ve turnanın epik dövüşünden doğduğu söylenir. Yoga ve Pilates hayvanlardan esinlenilen poz ve hareket serileri ile doludur. Ve özellikle Jiujitsu çalışanlar Yoga Flowları ve hayvan drilleriyle beslenirler. İnternet minik rus çocuklarının minik ayılarla güreştiği videolarla, yoga yapan kediler, Kung Fu yapan peygamber develeriyle doludur. Bu hayvanlara kimse egzersiz yapmayı öğretmiyor, davranışları tamamen içgüdüsel. Dolayısıyla özellikle dövüş sporları yapan ya da dövüş sporları paraleli kilo vermek, güçlenmek ve şekillenmek isteyen, standart egzersizlerden de bıkmış usanmış kimseler için hayvan drilleri süper bir alternatif. 2016’da deneyin derim.

7. Pilates

Pilates, Joseph Pilates’in ”Sadece 3 derste farkı hissedecek, 10 derste farkı görecek, 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.” iddiasıyla ortaya çıkıp, günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Benim şahsi fikrim; tüm spor akımları gelip geçse de yıkılmadan varlığını sürdürecek nadide disiplinlerden biri Pilatestir. Klasiktir çünkü… Kadınlar her zaman Pilatesi sevmişlerdir… Ve her ne kadar mat pilates işin kalbi olsa da, Reformer Pilates fazla fazla trenddir… Pilates hakkında ben çok yazdım, çizdim. Çok fazla bahsetmeye gerek görmüyorum. Tek söyleyeceğim, seneye böyle bir yazı yazarsam 2017 trendlerinde yine Pilates adı geçecektir.

8. Yoga

Yoga 2016 yılında diğer yıllara göre daha popüler olacakmış diye bir söylenti var. Hem de türü ne olursa olsun. Power Yoga, Yogalates, Bikram, Ashtanga, Vinyasa, Kripalu, Anurara, Kundalini, Sivananda, Piyo… Adına ne derseniz diyin her türlü yogayı yeni yılda bol bol görecekmişiz. Yeni yılın en popüler kararları olan; kilo vermek, yağ yakmak, güçlü olmak gibi kararlar göz önüne alındığında Yoga parlak fikir gibi duruyor, evet.

Evrenin çok güzel bir olayı var; siz ona nasıl bakarsanız, kalbinizi nasıl açarsanız o da size aynı şekilde bakıp, yüreğini ve olanaklarını aynı şekilde açıyor. İmkan sunuyor. Durma hadi, kımılda diyor. Kımıldarsan da mükafatını sunuyor. 2016, 2015’ten farklı olmayı hakediyor bence. Aynı şekilde hepimiz de… Geçen yıl bir dolu plan yapıp, tutturamayanlardansanız belki değişime ihtiyacınız vardır. Şimdi başa dönün, yazıyı tekrar okuyun, hangi aktivite size göreyse yeni yıla adaptasyon olsun, önceden ısınmaya başlayın.

Yeni Yılda Spor Kombinlerinizi de Yenileyin!