14 Şubat’ta Birlikte Spor In Kalpli Pasta Out

Sevgililer Günü yaklaşıyor. Yıllanmış sevgililer, evli çiftler, ”aman bunlar para harcamamız için uydurulmuş  tuzaklar”çılar ne derse desin, Sevgililer Günü’nde sevdiceğiyle baş başa olup, aktiviteden aktiviteye koşmayı planlayan insan sayısı az değil. Ben kişisel olarak yılın herhangi bir gününü bahane edip, dilim dilim pasta yemekten, bol kalorili beslenmekten, akşamın belli bir saatinden sonra kuru yemişe meyveye sırt dayamaktan hoşlanan, hadi hoşlanmak ağır oldu, pastayı kim sevmez; ama  bu tip bol yağlı, kalorili aktiviteleri mantıklı bulmayan bir insanım. Dolayısıyla Sevgililer Günü mevzu olduğunda aklımda daha aktif, daha hareketli, daha romantik, daha alternatif bir eylem planları oluyor. Ha ben size karışmam, siz mutlu, romantik, dilediğiniz gibi bir Sevgililer Günü geçirin. Ama ben de işimi yapayım ve aklınızın kenarında duruverecek, ”Acaba olur mu ki?” diye düşünebileceğiniz alternatif, spor dolu, çift olarak eğlenebileceğiniz, hareketli mi hareketli sevgililer günü fikirlerimi yazayım.

MINI TRIATHLON

Sevgililer Günü’ne mini bir havuz sefası ile başlamaya ne dersiniz? Hem tüm sene uğraştınız o vücut için değmez mi? Yaz bitti nasılsa diyerek hafif hafif yağlanmalar da başlamadıysa mayo giymek için daha güzel bir fırsat düşünemiyorum şu an. Ardından bisiklet, sonrasında da mini bir koşu. Tüm teri, toksini, olumsuz fikirleri attık mı kafadan? Beraberce… Spor yaptık, yorulduk, ne anladım ben böyle baş başa günden diye de düşünmeyin. Birlikte spor yapan çiftlerin, daha uyumlu bir kimyaya sahip oldukları evde kendi kendime yaptığım araştırmalarla sabit. Ayrıca enerjik ve sağlıklı bir çift de oldunuz işte, daha ne?

BOOTCAMP

Vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler bana göre egzersizlerin hasıdır. Ekipmansız, dinamik, hoplamalı zıplamalı, bazen hayvan hareketlerinden ilham alan, bazen dövüş sporları ile ilgiliyseniz tekniğinizi geliştirecek egzersiz metotları hep bu tip antrenmanlardır.  Sevgililer Günü için nasıl bir bootcamp programı yazabilirsiniz peki? Her 20 tekrarda bir, bir öpücüğü hak ettiğiniz jumping jackler, el ele romantik squatlar, sevdiceğinizi süper kahraman gibi hissettirecek superman plankler… Ya da baktınız sohbeti çok seviyor; seninle Fuji dağının tepesine bile çıkarım dediği anda 20 mountain climbers!! Seni her gördüğümde kalbim hızlanmaya başlıyor falan filan mı dedi? Haydi gelsin burpeeler! Çok özelinize girmek, her şeyi de ben düşünmek istemem. Ama bence çıkış noktasını anladınız…

BOWLING

Bowling çiftler için idealdir. Bowling ile hem çok fazla kafa yormazsınız, hem de çok fazla bedensel olarak yorulmazsınız; ama çaktırmadan eğlenceli bir yolla da antrenman yapmış olursunuz. İki çift olursanız da  hırs, hasetlik, entrika gibi rekabetçi duygular devreye girer. Biz buna olumlu bir şekilde takım ruhu diyoruz. Siz istediğiniz gibi adlandırın; ama bu yolla  kendinizi sevdiğiniz insana daha bir yakın hissedeceğiniz garanti. Ha ben dışarı çıkmam, evde kalmak istiyorum derseniz de bir dolu oyun konsolu var, bir dolu bu tip oyun var. Birini edinin, baş başa oynayın.

SWING DANSI

Bakın peşinen yazıyorum, sakın bana şimdi “swing dansı mı kaldı”larla gelmeyin, önce o retro bluzları, etekleri, fırfırları bir atın canım… Biz de biliyoruz, swingin 1920’lerden kaldığını; ama yok mu hala bu tip ders veren yerler? Var, elbette. Sporda eğlendiğiniz her yere koşarak gidin bence. Hem spor hem eğlence az bulunan bir durum çünkü. Dans çiftler için ideal aktivite zaten, bırakın partneriniz az gerilsin, az uyumsuz kalsın, az ayağınıza bassın. Kimin umrunda? Her acılı tecrübe gibi, geriye dönüp baktığınızda güleceksiniz zaten… Swing harika olur bak, hem romantik de! Bence bir araştırın.

HOT YOGA

Yoga her zaman süper fikirdir. Hot Yoga da ter atabileceğiniz, süper rahatlatıcı bir aktivite. Hele bir de ilk kez yapacaksanız, böyle bir etkinliği sevdiğinizle tecrübe etmekten daha iyi ne olabilir? Yeni olan iyidir, yeniyi birlikte keşfetmek de iyidir. Alın size mis gibi alternatif, yoga stüdyoları sizi bekler.

TWISTER

Bir çarkıfelek ve rengarenk dairelerle bezeli karton bir platformdan ibaret olan bir tür  kutulu oyun Twister. Çok fazlaca fiziksel temas olduğu için yetişkin oyunu diye satılmakta imiş; ama bence temel kriter bu değil. Oyunda çarkıfeleğin gösterdiği renkli alanlara elinizi ayağınızı koyarak alan hakimiyeti kurmaya ve karşınızdakini alansız bırakmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken de bol bol şekilden şekle giriyorsunuz. Bence pilates ve yoga geçmişi olanlar için oynaması oldukça kolay ve yaratıcı; ama esnek değilseniz vay halinize. Oldukça eğlenceli, oldukça yorucu. Evden çıkmanıza da gerek yok! Çiftler halinde de oynayabilir, sevdiğiniz arkadaşlarınızı evinize, eğlenceye de davet edebilirsiniz. Hareketli ve sosyal bir Sevgililer Günü arayışındaysanız, alın size misler gibi fikir.

Son cümlemi de yazayım tam olsun; ben şimdi bugün öyle bir yazdım ki, sadece sevgilisi olanlar eğlensin, gerisi dertlensin gibi oldu. İnsan insana elbet lazım, insanın sevme-sevilme ihtiyacı bazen her şeyden öte bir gereklilik olabiliyor. Maslow’a falan hiç girmeyeceğim, ben duygusal bir insanım ve Maslow beni tam olarak tanımlamıyor. Beni tanımıyor da… Belki sizi de tanımıyordur… Belki güpgüzelim bir hayvan dostunuzun olduğunu bilmiyordur. Güzeller güzeli bir kediniz, koşmayı, oynamayı çok seven pamuk kalpli bir köpeğiniz olduğunu bilmiyordur. Ne kadar sevildiğinizi de bilmiyordur. Bu yüzden kendi türünüze ait bir sevgiliniz yoksa da  dertlenmeyin, köpeğinizle sahile gidin, kedinizle evde top oynayın… Misler gibi kardiyo, misler gibi antrenman. Misler gibi koşulsuz sevgi.