100 yıllık stilin geri dönüşü: Peaky Blinders!

Yeni yüzyılın ikinci on yılını yaşarken bir önceki yüzyıla özenmemiz hem şaşırtıcı hem de heyecan verici. Peaky Blinders dizisiyle hem erkek hem kadın stili yeniden yorumlanıyor: İlham almak serbest!

Günümüzde moda ve giyim tarzı artık gerçekten kendini ifade etme yöntemlerinden biri oldu. Baskılı tişörtlerle fikirlerimizi duyurabiliyoruz hatta bunu kendi imkanlarımızla bile yapabiliyoruz. İstersek cinsiyet kodlarını yok sayabiliyoruz ya da herkesin unuttuğu bir stili internetteki küçük bir araştırmayla günlük hayatımıza uyarlamanın birçok yolunu bulabiliyoruz. Bu konuda en büyük ilham kaynağımızda popüler kültür. Herkesin, her şeye, anında ulaşabilmesiyle artık geride kalmak diye bir şey yok. Tabii özellikle geride kalmayı tercih etmiyorsanız. Örneğin stilinizi güncel trendlere göre değil, daha vintage bir şekilde yansıtmak isterseniz sizi kimse tutamaz! Özellikle son zamanlarda dönem dizileri stilimize yön vermeye başladı. Kimileri için bu tarz fazlasıyla geleneksel ve geride kalmış, kimileri içinse gerçek bir ilham kaynağı. Peaky Blinders dizisinde olup bitenleri bilseniz de bilmeseniz de bu 1920’ler tarzının 2020’leri etkilediği gerçeğini görmezden gelemezsiniz!

Dediğimiz gibi, ilham almak serbest!

Cool başlangıç

Soğuk hava güzel bir bahane ama hızlı adımlarla yürürken kabanınızın size rüzgarın ritmiyle eşlik etmesi, ilk izlenimlere 1 – 0 önde başlamanıza sebep olacak. Kadın veya erkek giyiminin en güçlü parçası olan kabanlar son zamanlarda herkesin üstünde daha güçlü bir görünüm yaratmıyor mu? Bunun nedeni belki de 20’lerin güçlü çizgilerine eşlik eden 80’ler vatkalarıdır. Elinizde stilleri karıştır, yakıştır gücü olduğu sürece herhangi bir kıyafetle istediğiniz etkiyi yaratamamanız mümkün değil. Bu nedenle kaliteli bir kabana mutlaka yatırım yapmalısınız. Uzun kabanlardan çekinmeyin, sizi olduğunuzdan uzun gösterebilecek güçteler!

Olmazsa olmaz

Bir erkeğin gardırobunu takım elbisesiz düşünmek imkansız. Aslında artık bir kadının gardırobunu da takım elbisesiz düşünemiyoruz. 1920’lerde cinsiyet rolleri arasındaki sınır çok keskindi ama şimdi daha özgürüz! Beğendiğiniz ve size yakışacağını düşündüğünüz desenler, dokular ve renkleri seçin. Paçalar biraz dar ve kısa oldu mu, tamamdır! Bu stil tüyosu hem erkekler hem de kadınlar için geçerli. Hem bileğiniz biraz gözüktüğünde unutmayın ki uzun kabanlarla olduğu gibi daha uzun görünürsünüz. Takım elbiselerin içine yelek giymek belki hala pek feminen bulunmuyor ama erkekler için kesinlikle olmazsa olmaz!

Şık detaylar

Peaky Blinders karakterlerinin stilinde gözden kaçan birkaç detay var: Ayakkabılar, eldivenler, aksesuarlar! Bileklerinizi saran, kaliteli malzemeden üretilmiş, şık bir çift bot tam istediğiniz görünümü verecek. Bu hem kadınlar hem de erkekler için geçerli. Yine bileği saran ama bu sefer zarafeti vurgulayan saten eldivenler de belki günlük hayatın bir parçası olamaz ama herhangi bir davette şans verilecek kadar ince detaylar olabilirler. İnci kolyeler zamansız bir şıklığa sahipler ve belki kullanmak için değil ama görünüm için cep saati de en az inci kolyeler kadar şık durabilir.

Fark yaratın

Peaky Blinders ile erkek stilinde en fark yaratan parça, gömlek oldu. Hakim yaka veya dik yaka olarak bildiğimiz tarz hakkında önceden ne düşünürdünüz bilmiyoruz ama artık trend diyebiliriz. Kadınlar için genelde bebe yaka kıyafetler öne çıksa da boynu zarif bir biçimde gösteren açık yakalar da tercih edilebilir. Seçim size kalmış! İsterseniz 19. yüzyıldan kalan Viktoryen stili 20’lerin kısalmış etek boyuna uygulayın, sonra 70’lerden bir çizme giyip 2020’de sokak stiline yön verin! Zamanı ve stili bükmeye ne dersiniz?

Son imza

Şapkasız Peaky Blinder olur mu? Belki size bu detay çok abartılı gelecek ama endişe etmeyin, modern tasarımlar en güncel görünümü yakalamanıza yardımcı olur. Üstelik imzanızı stilinize atmak için şapka şart değil, yakalamak istediğiniz görüntü için fular, eşarp ya da farklı formlarda şapka ya da bere de kullanabilirsiniz. Peaky Blinders kadınları ve erkekleri için şapka bir vazgeçilmez ama siz günümüzün farklı alternatiflerini kullanma şansına da sahipsiniz!